Marics Peti
Tízből hat magyar támogatná a határon túli magyarokat – mutatott rá egy friss kutatás.
Minden magyar gyermek kincs, szülessen határon innen vagy határon túl. A magyarok 85 százaléka legalábbis így gondolja, derült ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) legfrissebb reprezentatív kutatásából.
A magyar kormány 2010 óta nagy figyelmet fordít arra, hogy a külhonban élő, határon túl élő magyarokat is támogassa. A Köldökzsinór program keretében két családtámogatást, az anyasági támogatást, illetve a babakötvényt ugyanolyan feltételekkel tudják igénybe venni a külhonban élő magyar családok, mint ahogy itthon.
– mondta a Ripostnak Fűrész Tünde, a KINCS elnöke.
2018 óta már több mint 48.500 gyermek után vették igénybe ezeket a lehetőségeket.
A felmérés központjában a határon túli magyarokkal kapcsolatos kérdések álltak. A kutatás során választ adók 83 százaléka szerint a közös anyanyelv és kultúra minden magyart összeköt, függetlenül attól, hogy hol él a világban.
A magyar emberek véleménye szerint a nemzet nem ér véget az országhatárainknál, hanem átnyúlik azokon. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az említetteken kívül rengeteg olyan egyéb támogatás létezik, mely kifejezetten a határon túl élő magyarok életét segíti szülőföldjükön.
A Szülőföldön magyarul programban több mint 220 ezer magyar gyermek kap oktatási és nevelési támogatást. Ők azok, akik az óvodában, az iskolában magyar nyelvű nevelésben részesülnek. A támogatás összege 2023-ban megnégyszereződött
– húzta alá a KINCS elnöke, majd hozzátette:
Magyarország nagyon sok határon túli oktatási intézmény megújulását vagy létrejöttét segítette. 1200 ilyen beruházás volt eddig, és ezen kívül 900 magyar nyelvű óvoda és bölcsőde újult meg az elmúlt években
– mondta lapunknak Fűrész Tünde.
A felmérés eredménye arra utal, hogy a magyarokban él az Alaptörvény gondolata:
Magyarország az egységes magyar nemzet összetartozását szem előtt tartva felelősséget visel a határain kívül élő magyarok sorsáért.
A KINCS felmérésében résztvevők háromnegyede, 76 százaléka valóban úgy gondolja, hogy minden magyar összetartozik, bárhol is éljen a világon.
Tízből hat megkérdezett szerint a Kárpát-medencei határon túli magyarokat elsősorban a helyben maradásban kell segíteni, abban, hogy szülőföldjükön magyarságuk megőrzésével boldoguljanak.
Minden második ember szerint a külhoni, határon túli magyarok támogatása közös nemzeti érdekünk. A válaszadók azzal is egyetértettek, hogy a kivándorolt magyarok hazatéréséhez segítséget kell nyújtani.
A KINCS kutatásából kiderült, hogy tízből négy magyarnak van a Kárpát-medencében, a határon túl élő magyar ismerőse, míg tízből hat embernek – a megkérdezettek 57 százalékának – van más országban élő magyar ismerőse.
A válaszadók 62 százaléka örülne annak, ha az ismerőse visszaköltözne Magyarországra, és minden második ember szerint ebben kell is támogatni őket.
A nyári időszakban a határon túl élő, valamint a külföldön dolgozó magyarokkal még szorosabb a Magyarországon élő magyarok kapcsolata. A határon túli területeken is lesznek fesztiválok, amelyek remek lehetőséget nyújtanak a személyes találkozásra magyarok és magyarok között.
Magyarország családbarát, a külhonban élő magyar családokat is megbecsüljük és a határokon kívül élő honfitársaink is fontosak az anyaországban élők számára.
Fűrész Tünde kiemelte:
A magyarok nagy része egyetért azzal, hogy a magyarok összetartoznak, éljenek a világban bárhol.