RETRO RÁDIÓ

„Nem kívánom senkinek” – tovább tombol az influenzajárvány, egy hónapra is ledönthet

Létrehozva2026. 03. 31. 19:00

Megállás nélkül köhögött, és az ágyat nyomta egy békéscsabai édesanya. Alexandrát borzalmas tünetekkel terítette le az influenza, egy hónapig gyötörte őt a betegség! Dr. Mangó Gabriella elárulta, hogyan tudjuk átvészelni a járványt!

Mintha csak egy rossz rémálomba csöppent volna egy 36 éves édesanya. K. Alexandra hetekig nyomta az ágyat az influenza miatt.  A fiatal, kétgyermekes nőt már annyira gyötörte a betegség, hogy forró dróton volt a háziorvosával, ám egyik gyógyszer sem hatott. Egy hónapig nem tudott meggyógyulni. Dr. Mangó Gabriella felfedte a vírusok legféltettebb taktikáját, amivel bármely szervezetet képesek padlóra küldeni.

influenza
Az anyuka az ágyból sem bírt kikelni az influenza miatt / Képünk illusztráció: Alexander_Safonov / Shutterstock

Nem menekült az influenza elől

Épphogy beköszöntött a tavasz, a baktériumok és a vírusok ismét támadásba lendültek. Nem elég a hányós-hasmenéses vírus, vagy épp az agyhártyagyulladásos megbetegedés, az influenza is fájdalmas csapást mér az emberi szervezetre. Bár a legfrissebb járványügyi adatok szerint leszálló ágban van az influenzás megbetegedések száma, a kórság képes úgy leteríteni az embereket, hogy abban nincs köszönet.

Alexandra így járt. A fiatal, kétgyermekes anyukát egyik napról a másikra fogta el a rosszullét még február végén. Iszonyatos fájdalmat érzett a testén. 

A mellkasom nagyon fájt, köhögtem, aztán a torkom is bedurrant és a fejem is úgy hasogatott, hogy majd’ szétrobbant

– vallotta be rögtön a békéscsabai anyuka, aki akkor még nem sejtette, hogy milyen sokáig beteg lesz.

A kicsiket a férjére bízta, amíg kivizsgáltatta magát. A háziorvosa nem kertelt; bizony őt is elkapta az influenza. „Gyógyszeres kezeléssel próbálkoztunk, felírt antibiotikumot a doktornő. Vártam, vártam, hátha jobb lesz. Nem lett az!” – mondta szomorúan Alexandra.

Sajnos minden szülő rémálma vált valóra: idővel olyan rosszul volt, hogy kikelni sem tudott az ágyból, dolgozni és a gyerekeit sem tudta ellátni. 

A férjem volt a támaszom, de nem kívánom senkinek, amit átéltem. 39 fokos lázam volt, nagyon legyengültem

– mesélte tovább.

Két hét után aztán végre hatni kezdett a gyógyszeres kezelés, ám amilyen gyorsan jött a remény, hogy újra átölelheti a gyerekeit, olyan gyorsan el is szállt.

„Néhány napra rá megint beteg lettem. Taknyos vagyok, az orrom bedugult, fáj a fülem és a torkom sincs megint jól. Így a gyerekeim nem lehetnek velünk, mert elkaphatják, a nagyijuknál vannak. Korai nyaralás…” – tárta szét karját tanácstalanul az asszony.

„Ne nyomjuk állandóan az ágyat!”

Mintha minden kezelés hatástalan lenne az influenza ellen. Dr. Mangó Gabriella háziorvos szerint lehet, hogy nemcsak az influenza, hanem többféle vírus is okozhatta a rémisztő tünetegyüttest. 

Más RS-vírus is lehet a ludas, nemcsak az influenza. Akár koronavírus is lehet a pakliban, ahogyan saját baktériumflóra, gyengébb immunrendszer is okozhat efféle komoly megbetegedést. Sajnos a vírusok jelentős részének hasonló vagy ugyanaz a tünete

– hangsúlyozta az ország háziorvosa.

Gabriella kiemelte, egyszerű otthoni kezeléssel átvészelhető az influenzás megbetegedés. Ha elkapjuk a vírust, a gyógyszeres kezelés mellett:

  • együnk sok gyümölcsöt és rostban gazdag zöldséget,
  • szedjünk D-vitamint, 
  • és figyeljünk a folyadékbevitelre is. 

Különféle gyógyteákat is bevethetünk, amik csillapítják a betegséget, a szervezetünkre pozitív hatással lehetnek, de a kamillás gőzölés is segíthet. Pihenjünk eleget, mindig időben menjünk el aludni és ha ébren vagyunk, ne nyomjuk állandóan az ágyat! Kicsit mozogjunk is, a szervezetre jól hat”

 – részletezte.

A háziorvos szerint többféle vírus is ostromolhatta az édesanyát / Fotó: Beküldött fotó 

A betegség kezelésére többféle növényi teát is bevethetünk.

Ezek lehetnek

  • kamillából
  • csipkebogyóból,
  • céklából és
  • gyömbérből

készült gyógyhatású italok is.

Hogy alakul az influenza-járvány?

Időnként rémisztő tüneteket okozhat az influenza, ám öröm az ürömben: országos szinten folyamatosan csökken a betegek száma!  Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb, 2026. 12. naptári hétre (március 16–22.) vonatkozó jelentése kiált a járvány végéről: az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordultak becsült száma: 25 300 fő volt, ami az előző heti 28 900-hoz képest jelentős csökkenés.

A legmagasabb fertőzöttséget

  • Győr-Moson-Sopron vármegye
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
  • Hajdú-Bihar vármegye

területén, míg a legalacsonyabbat pedig Békés és Veszprém vármegyékben mérték.

 

 

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.