Krausz Gábor
Koronavírus, HMPV, norovírus, influenza, most pedig itt az újabb kórokozó Magyarországon, miután a Nébih laboratóriuma igazolta egy kisbajcsi szarvasmarha telepen az RSzKF kórokozót. A ragadós száj- és körömfájás vírus elsősorban az állatokra jelent veszélyt, viszont óriási gazdasági károkat okoz.
Mintegy fél évszázad, azaz több, mint 50 év után jelent meg ismét Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás vírus, ami miatt az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el. A kórokozót Kisbajcson azonosította a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, majd rögtön ezután az országos főállatorvos lezáratta az érintett gazdaságot és járványügyi nyomozást rendelt el. Ezzel egyidőben pedig szigorú hatósági intézkedések is életbe léptek – így a fertőzésre fogékony élőállatok szállításának tilalma is.
A ragadós száj- és körömfájást okozó vírus nem elsősorban humán egészségügyi kockázatai miatt igényel ilyen gyors és szigorú intézkedéseket, miután csak a legritkább esetben fertőz meg embert – árulta el Dr. Rusvai Miklós virológus, aki hozzátette:
a kórokozó ugyanakkor rendkívül komoly gazdasági károkat képes okozni!
A száj- és körömfájás vírus elsősorban a párosujjú patás, valamint a hasított körmű állatok, például a szarvasmarhák, a juhok, a kecskék vagy a sertések körében jellemző vírusfertőzés. Az emberre ugyanakkor – ha nagy ritkán át is terjed – nem jelent komoly veszélyt. A vírus okozta betegség onnan kapta a nevét, hogy a fertőzés után a jószágok lábán, lábszárán, valamint a szájban és a száj környékén hólyagok, fekélyek alakulnak ki. Ezek miatt mozogni és enni sem tudnak, végül elpusztulnak
– árulta el a szakember.
Ahogyan az most a kisbajcsi esetnél is látható: a vírus megjelenése után 3 hónapig az adott tenyészetből semmilyen export nem indulhat, ami nagy érvágás
A szigorú járványügyi intézkedéseket másfelől az teszi indokolttá, hogy igencsak „szívós” kórokozóról van szó.
Maga a vírus rendkívül ragályos és igen ellenálló, ezért sincs nagyon más választás, ha felüti a fejét, mint izolálni, majd leölni a megfertőződött állományt. Olyannyira ellenálló, hogy még a vágott hústermékekben is, akár hónapokon keresztül, életképes tud maradni
– árulta el Dr. Rusvai Miklós, hozzátéve, hogy amennyiben a három hónapos exporttilalom alatt újra kimutatják a ragadós száj- és körömfájás vírust az adott ország területén, úgy a folyamat – a három hónapos szállítási tilalommal együtt – kezdődik elölről.
Legutóbb 2002-ben lehetett hallani a vírusról: akkor Angliában okozott akkora járványt, hogy 2 millió állatot kellett leölni miatta. Az ehhez hasonló szintű probléma meggátolása érdekében a kisbajcsi állomány felszámolása már megkezdődött. A Nébih szerint a legfontosabb, hogy minden, a betegségre fogékony faj tartója fokozottan ügyeljen a járványvédelmi előírások és az elrendelt szigorú hatósági intézkedések betartására, állataik megbetegedését pedig azonnal jelentsék állatorvosuknakA védő- és megfigyelési körzeteket bemutató országos térkép, illetve az érintett vármegyét ábrázoló térkép, valamint a korlátozással érintett települések listája megtekinthető a Nébih ragadós száj- és körömfájás tematikus oldalán.
Orbán Viktor miniszterelnök személyesen tájékozódott Kisbajcson a száj- és körömfájás miatti intézkedésekről és felszólította az állattartókat, hogy kövessék a hatóságok előírásait.