Krausz Gábor
Érdemes résen lenniük azoknak az autósoknak, akik a reggeli sietségben, futtában rakják le a kocsijukat valamelyik fizetős parkolóhelyen! Ismét terjedni kezdett a Józsefvárosban a parkolóautomatás csalás. Mutatjuk, mire figyelj!
A technológia és a különböző digitális kütyük, illetve a mesterséges intelligencia rohamléptékű fejlődésének ellenére úgy tűnik, hogy a svindlerek is leporolnak néha egy-egy elfeledettnek, vagy tán már elavultnak hitt csalási módszert. Budapest VIII. kerületében ugyanis éppen ez történik, miután újra pörög a parkolóautomatás csalás. Olyannyira, hogy arra már a kerületi önkormányzat is figyelmezteti az ott várakozókat!
A régi-új csalási módszer rendkívül egyszerű, ám annál nagyobb fejfájást okozhat hosszú távon annak, aki rutinból intézi a parkolást! Az ismeretlen elkövetők a parkolóautomatákon látható QR-kódok adta kényelmet használják ki, hogy átverjék áldozataikat. Ezek a kódok azért vannak egy fekete matricával felnyalva a fizetőautomatákra, hogy leegyszerűsítsék a parkolási díj kifizetését: a sofőr csak beolvassa a kódot az okoseszközével és aztán már csak egy kattintásra van attól, hogy egy tranzakcióval elindítsa a parkolását, miután a QR-kód egyből az online kasszához irányítja, ahol bankkártyájával fizethet.A parkolóautomatás csalók viszont egyszerűen csak fogják a saját QR-kódjukkal ellátott, piros színű matricát, leragasztják vele az eredeti fekete vignettát, a többi pedig már megy magától: a gyanútlan áldozat beolvassa a kamu kódot és megadja bankkártyaadatait, így azzal a továbbiakban számtalan módon visszaélhetnek a QR-kódos csalók.
Ez a fajta trükközés az utóbbi időben olyan méreteket öltött, hogy a Józsefvárosi Önkormányzat már a honlapján figyelmezteti az autósokat, hogy legyenek résen!
Megemlítenek két konkrét esetet is, amit az OTP Bank Biztonsági Igazgatósága jelentett a Józsefvárosi Gazdálkodási Központnak:
A bejelentések után a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ azonnal nekilátott az automaták ellenőrzésének, amely során több helyen is találtak hamis QR-kódokat.
Arra kérik az embereket, hogy legyenek körültekintőbbek, mert kis odafigyeléssel megelőzhető a baj, ugyanis az eredeti QR-kódok fekete, míg a hamisak piros színűek! Ha valaki gyanús kódot észlel, azonnal jelezze azt a Parkolási Igazgatóság Ügyfélszolgálatán a +36 1 299-7000 telefonszámon, vagy a parkolasugyfelszolgalat@jgk.hu e-mail címen. Akik már beolvasták a hamis QR-kódot és megadták bankkártyaadataikat, forduljanak a bankjukhoz és tegyenek rendőrségi feljelentést!