Krausz Gábor
A nyári időszámítás lenne a legjobb.
Lassan már örök vitának tűnik az európai uniós tagállamok között, hogy pontot tegyenek-e az óraátállítás végére, illetve hogy a téli vagy nyári időszámítás-e az előnyösebb.
Ha minden a várakozásoknak megfelelően alakul, 2025-től végleg megszűnhet az időátállítás gyakorlata. A legutóbbi kormányinfón azonban egy kapcsolódó kérdésre válaszolva elhangzott, hogy az óraátállítás eltörléséhez uniós döntés szükséges, ezért egyelőre nem lesz változás. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi rendszer egyelőre érvényben marad.
„Ha egységes európai döntés születik, akkor szerintem a nyári időszámítás előnyösebb, mint a téli. Eddig is együtt éltünk az óraátállítással, de ha változtatás történik, akkor a nyári időszámítás bevezetése lenne a kedvezőbb megoldás” – fejtette ki véleményét Gulyás Gergely a Kormányinfón.
A nyilatkozat alapján tehát ahogyan az elmúlt években, úgy 2025-ben is sor kerül az óraátállításra Magyarországon. Az ország ismét március végén tér át a nyári időszámításra: 2025. március 30-án, vasárnap hajnalban kell az órákat hajnali 2 óráról 3 órára előreállítani.
Az eredeti indoklás szerint az óraátállítás előnye az volt, hogy az extra egy óra nappali világosság csökkenti a mesterséges világítás szükségességét, így energiát takarít meg. Azonban az évek során a rendszeres óraátállítás gazdasági hatásai egyre inkább megkérdőjeleződtek, mivel az energiafogyasztás és felhasználási szokások jelentősen megváltoztak. Emellett az átállás rövid és hosszú távon egyaránt negatív hatással lehet az emberi szervezetre, ami újabb érveket szolgáltatott a megszüntetése mellett – hívta fel rá a figyelmet a BAON.