Létrehozva: 2025.03.26.

Csak ebben az életkorban adnának okostelefont a magyar szülők a gyerekeiknek

Több mint százezer szülő csatlakozott ahhoz a szervezethez, amely elvenné az okostelefont a 14 éven aluliaktól. A közösségi média és az internet használata ma már mindennapos, ezen változtatnának egyesek.

Manapság szinte nem is látni embereket az utcán okostelefon nélkül, ez pedig a gyerekeket és a kamaszokat is érinti. A közösségi média olyannyira részévé vált az új generációk életének, hogy annak megvonásával már elzárnánk őket a kortársaiktól. Itthon már le kell adni az iskolákban  a készüléket,  és az osztrák iskolákban is betiltották az okostelefon használatát. Az Egyesült Királyságban egy új kezdeményezés indult, amely törvényes úton megtiltaná az okostelefonok használatát a 14 éven aluliaknak. 

okostelefon
Az okostelefon, a közösségi média a gyermekek élete részévé vált, az Egyesült Királyságban ezen változtatnának Fotó: pixinoo

Egy új szervezet az okostelefon és a közösségi média használatának korlátozására

Az Egyesült Királyságban három szülő egy WhatsApp beszélgetésből indította el a Smartphone Free Childhood ("okostelefon-mentes gyermekkor") csoportot. Az angol The Guardian felmérése szerint több mint százezer szülő járult hozzá aláírásával a kezdeményezéshez. A lap arról is beszámolt, hogy ismert celebek is támogatják a kezdeményezést, köztük Benedict Cumberbatch színész.

Jack Thorne, a nagysikerű Kamaszok sorozat írója támogatja az úgynevezett "szülői paktumot", amely korlátozná a gyermekek okostelefon használatát. A márciusban bemutatott Netflix sorozat felkavaróan mutatja be a közösségi média és az online bántalmazás hatásait a kamaszokra. Az író, akinek nyolcéves gyermeke már közel jár ahhoz, hogy okostelefont akarjon magának, retteg a következményektől.  Szerinte fel kell készíteni a gyerekeket az okostelefon veszélyeire.

A paktum törvényes úton elérné, hogy 14 éven aluli gyermekeknek ne lehessen okostelefont árusítani

Olvasóink véleménye megoszlik ebben a kérdésben.

Lapunk Facebook oldalán olvasóinkat kérdeztük, mit gondolnak erről a kérdésről. A szülőket közvetlenül érintő a kérdés, a reakciók alapján azonban látható, hogy a válaszadók nagyon eltérően gondolkodnak erről. Néhányan úgy vélik, a gyerekek telefonnal a kezükben születnek meg.

A kérdés így szólt: 

Hány éves kortól adnál mobiltelefont a gyerek kezébe? 

A reakciók elég megosztóak voltak. Többnyire a 10-14, illetve a 16 éves kor az, ami felmerült. A kommentelők közül többen hozták példának a saját nevelésüket is.

14 éves kortól, ha kijárta az általános iskolát 

 

13 éves kortól, csak régebbi típusú telefont, nem okost. Hívni, sms-t tudjon küldeni.

 

Szerintem elég 13 évesen de én mondjuk 14 éves korban kaptam, de azt is azért, mert külföldre mentem és hogy elérhető legyek, de azt is inkább fotózásra meg zenehallgatásra használtam, ha baj volt otthon, elmeséltem, nevelés kérdése de 13-14 éves kor előtt nem látom értelmét. A tanárok, felügyelők pont arra valók, ha baj van, felhívjanak. 3-5 éves kortól? Minek, azzal csak a gyerekkorát vesszük el , bármilyen furának is hangzik, de így van

- fejtette ki egy hozzászóló. Mások a gyermek keresetéhez kapcsolnák a telefon birtoklását, abból kiindulva, hogy az idősebb generáció is enélkül az eszköz nélkül nőtt fel.

Mikor elkezd dolgozni. Vegye meg maga és fizesse a számlát. Így azt fitymálhatja, amit meg tud venni. Én is elvoltam telefon nélkül 40 éves koromig

- kommentelte az egyik olvasónk.

Majd, ha meg tudja venni magának. Mi is felnőttünk, és nem hiányzott ez a kacat

- írja egy másik szülő.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek