INSIDER

Szerző WB

Létrehozva: 2025.02.09.

Szívességi kölcsön - így adjunk kölcsönt a szerelmünknek

„Üzletben, pénzügyekben nincs barátság”- tartja a mondás. Kényelmetlen helyzet, ha valaki nem adja meg nekünk a tartozását, főleg, ha az egy barát. Ugyanez igaz az élettársakra is: érdemes előre gondolnunk a vagyon felosztására szétválás vagy halál esetén.

Fontos, hogy szívességi kölcsön esetén is tartsuk magunkat a szabályokhoz

1. A tartozás nem ajándék

Egy szerelmi kapcsolatban kölcsönt adni érzelmileg és jogilag is érzékeny téma, ezért fontos előre tisztázni minden részletet, hogy mindkét fél érdeke védve legyen. Szerződés és írásos bizonyíték nélkül nehéz lesz bizonyítani, hogy a pénz kölcsön, nem pedig ajándék. Beszéljük át alaposan a feltételeket, és jelezzük, hogy a pénzt kölcsönbe adjuk, nem ajándékba, és mindkét fél kötelezettségekkel tartozik a visszafizetésig - írta a Fanny magazin.

Szívességi kölcsön- okosan adjuk Fotó: Forrás: Pexels (illusztráció)

2. Menjünk bele a részletekbe 

Az írásos megállapodás a legfontosabb, mert ez bizonyítja, hogy a kölcsön ténylegesen megtörtént. A kölcsönszerződésben a következőket érdemes rögzíteni: mekkora összeget adunk kölcsön, mikorra kell visszafizetni, ha van kamat, mennyi, részletfizetés esetén annak ütemezését, illetve azt, hogy a pénzmozgás banki utalással vagy készpénzzel történik. 

3. Jól jönnek a tanúk

Bár tanúkat nem kötelező bevonni, mégis ajánlott két független személy aláírásával hitelesíteni a szerződést. A tanúk ugyanis megerősítik, hogy a szerződést mindkét fél aláírta és elfogadta annak tartalmát.

4. Hivatalosan jobban járunk

A közjegyző által hitelesített kölcsönszerződés nagyobb jogbiztonságot nyújt. Ez különösen akkor hasznos, ha nagyobb összegről van szó, mivel a közjegyző által készített dokumentum végrehajtható okiratnak számít. Ha a kölcsönt nem fizetik vissza, nem szükséges külön bírósági eljárás, hanem azonnal végrehajtás kezdeményezhető ez alapján.

5. Biztosítsuk be magunkat

A szerződésbe érdemes lehet zálogjogot is beletenni, azaz ha az adós nem tudná visszafizetni a kölcsönt, egy zálogtárgy, például ingatlan vagy autó fedezetként szolgálhat. Ugyanígy segítség lehet egy kezes, vagyis harmadik fél bevonása, aki garantálhatja a kölcsön visszafizetését.

6. Először beszéljük meg

Ha lejár a kitűzött határidő, és az adós nem fizet, először mindig a békés megoldásra törekedjünk. Lehet, hogy még pár nap haladékban meg lehet egyezni, vagy átütemezésben, de arra is fel kell készülni, hogy nemet mondunk a szerettünknek. Ez lelkileg igencsak megterhelő lehet, ezért kérhetjük egy harmadik barát segítségét is ehhez.

7. Kérhetjük ügyvéd segítségét 

Érzelmi kapcsolat ide vagy oda, sajnos előfordulhat, hogy jogi útra kell terelnünk pénzünk visszaszerzését. Ilyenkor jön nagyon jól a szerződés. Első körben fizetési felszólítást kell alkalmazni, majd fizetési meghagyásos eljárást, vagy peres eljárást kell indítani. Ezekhez azonban ügyvédi segítségre lesz szükségünk.

 

Az öröklés szabályai

1. Hogyan örökölhet az élettárs?

Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban, és egy ilyen helyzetben nem olyan egyértelmű az öröklés kérdése, mint egy házasság esetén. Az élettárs ugyanis nem minősül törvényes örökösnek. Ám ha időben megtesszük a szükséges lépéseket, szeretett élettársunkra hagyhatjuk ingatlanunkat és ingóságainkat is.

2. A szó elszáll, írás megmarad

A megoldás a végrendelet készítése, amelyben az örökhagyó megszabhatja, hogy ki, mit örököljön. Az írásos végrendelet készülhet közjegyző előtt, vagy otthon kézírással, odafigyelve néhány formai előírásra, illetve nagyon szigorú helyzetekben szóban is, két tanú előtt, de csak akkor, ha az ehhez szükséges minden kritérium fennáll.

3. Menjünk el a közjegyzőhöz

Ha a pár úgy dönt, hogy nem szeretne bejegyzett élettársi kapcsolatot, akkor a végrendelet készítés mellett két lehetőségük van, hogy jogilag bebiztosítsák magukat halál esetére. Az egyik egy közös vagyoni szerződés elkészíttetése, illetve az élettársi kapcsolat hivatalos nyilvántartásba vétele a közjegyzőnél szintén segíthet bizonyos jogok érvényesítésében.

4. Végrendelet nélkül is örökölhet

A bejegyzett élettársi kapcsolat előnye, hogy ugyanazok a szabályok érvényesek öröklés esetén, mint házastársak esetében. Ez azt jelenti, hogy az élettárs, bejegyzett társának halálakor automatikusan örököl, akkor is, ha nincs végrendelet.

5. Kell róla a bizonyíték

A nem bejegyzett élettársak önálló vagyonszerzők maradnak, azaz az ő esetükben nem lehet szó közös vagyonszerzésről, mint a házasságokban. A bekövetkezett haláleset után az életben maradt kérvényezheti az ún. vagyonszaporulat rá eső részét, de ehhez tudnia kell bizonyítani, hogy annak megszerzésében ő milyen és mekkora módon játszott szerepet.

6. Tovább maradhat az otthonában

Ha az élettárs és az elhunyt közösen laktak egy ingatlanban, a Polgári Törvénykönyv szerint az élettárs bizonyos esetekben jogosult az ingatlan további használatára, de csak akkor, ha legalább egy évig együtt éltek, és az ingatlan közös otthonuk volt. Ez azonban nem jelenti az ingatlan tulajdonjogának megszerzését.

7. Fizetni kell az illetéket

Míg házastársi öröklés esetén az örökös mentesül az öröklési illeték fizetésének kötelezettsége alól, az élettársaknak ezt meg kell fizetniük, még akkor is, ha szerepelnek a végrendeletben. Nekik 18 százalékos öröklési illetéket kell fizetniük. A kedvezményezettség azonban itt is érvényes a bejegyzett élettársra, őket sem terheli az illeték.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek