Schmuck Andor
Sokan zsákokba dobják, az utcákat róják és még a szemetesből is kiszedik a kidobott üres PET-palackokat, csak hogy visszaváltsák őket. Van, akit az így szerzett pluszpénz motivál, de vajon kialakulhat a palackfüggőség? Meglepő, amit az addiktológus állít!
Fél éve annak, beindult a palackvisszaváltás Magyarországon, a rendszer élesítése óta pedig kirobbant az üvegvisszaváltási láz. Egymásnak adják a helyet az emberek a Repont-automaták előtt, és nem hiába: kit a környezettudatosság, más a palackokért kapott pénz motivál, hiszen 50 forint jár darabjukért. Van, aki viszont szinte rekordmennyiséget visz vissza. Kiderítettük, hogy létezik-e a palackfüggőség!
Van, aki utál sorban állni, ezért inkább a kukába dobja az üres italcsomagolásokat. Mások viszont szinte sportot űznek a palackgyűjtésből: a barátjuktól, rokonuktól is inkább elkérik őket, csak hogy visszaváltsák. Dr. Tóth Zoltán addiktológus szerint bizonyos jellegű palackfüggőség kialakulhat, ám ennek vannak bizonyos „tünetei”.
Ameddig nem kattogok rajta, nem ébredek fel az éjszaka kellős közepén, hogy úristen, nem váltottam vissza a palackokat, addig nem beszélünk függőségről
– kezdte el mondani a Ripostnak Zoltán, kiemelve: létezhetnek a hobbivisszaváltók – nekik pozitívan hat a visszaváltás. Állítja: a dopaminszintünk nőhet ilyenkor – az agyunk jutalmazva érezheti magát.
„Ha hobbiszinten nézzünk, akkor pozitív érzést kelthet bennünk, amikor szabadidőnkben összegyűjtjük a palackokat és a flakonokat. A visszaváltással nőhet a dopaminszintünk” – árulta el Zoltán.
A férfi szerint ilyenkor kellemes megelégedettségi érzés lehet rajtunk úrrá – például akkor, ha a palackokat bedobjuk a Repont-automatába.
Végre tettünk valamit a környezetünkért, a másoktól összegyűjtött palackokért pluszpénzt kapunk, ha visszavisszük az automatákhoz. Azt a pénzt a gyereknek zsebpénznek odaadjuk és hasonlók – ezek mind jó érzést kelthetnek, növelhetik a dopaminszintet, kémiai hatást kelthetnek a szervezetben
– mondta.
De mikor alakulhat ki palackfüggőség? A szakember szerint abban az esetben, ha valaki közben a környezetét, önmagát és munkáját elhanyagolja. "Nem megy be dolgozni, mert inkább italos dobozt, palackokat gyűjt, nem törődik mondjuk a családjával, önmagával. Ha a napi életminőségem rovására megy a visszaváltás és rossz, mentális, egészségügyi hatást gyakorol rám, akkor kialakult egyfajta függőség” – zárta szavait a szakember.