Szoboszlai Dominik
A filmiparban nemcsak a kamerák forognak, hanem a pénztárgépek is. A fóti stúdiókomplexum átadása új kapukat nyit a magyar filmgyártásban.
A Nemzeti Filmintézet fóti stúdiókomplexuma minden idők legnagyobb állami stúdiófejlesztése, 42 milliárd forintba került. Mint arról a Ripost is beszámolt, Magyarország legmodernebb filmes létesítményét Orbán Viktor nyitotta meg csütörtök délelőtt.
Nekem a film olyan, mint halnak a víz, nem tudok meglenni nélküle - egy kiváló magyar rendező mondta ezt egyszer. De így vagyunk ezzel mind. Mármint mi, magyarok. Nem tudunk meglenni filmek nélkül. Benne akarunk úszni a filmek nagy tengerében, benne akarunk lenni a sodrásban, a pezsgő művészvilágban. Nem csak nézni akarjuk a filmeket, hanem csinálni is akarjuk azokat. A tények azt mutatják, hogy a magyaroknak a vérükben van a filmgyártás. Amikor megjelentek az első némafilmek, mi már ott voltunk, ráadásul rögtön az élvonalban. Az köztudott, hogy Hollywood születésénél is ott voltak a magyarok, de azt kevesebben tudják, hogy már a tízes években Budapesten és Kolozsváron is jöttek ki jobbnál jobb filmek
- mondta el az átadáson a miniszterelnök. Hangsúlyozta: az államnak is van felelőssége abban, hogy éppen milyen állapotban van a magyar filmgyártás. Hozzátette: a baloldali kormányok a korábban világszínvonalú magyar filmes infrastruktúrát hagyták leépülni, ezért egy időre Magyarország lekerült a világ filmes térképéről.
Megtudtuk: a 2000-es évek elhibázott filmpolitikája miatt legalább 200 millió dollár bevételtől esett el Magyarország. Ennek már 15 éve, de a kormányfő fontosnak tartotta elmondani, hogy mit vesztettek a magyar emberek. Orbán Viktor kiemelte Andy Vajna szerepét a magyar film megújításában, a Nemzeti Filmintézet körüli intézményrendszer kiépítésében.
A jó Isten megsegített bennünket, mert találtunk egy olyan embert, aki értette, hogy mitől jó egy modern film, hogyan lehet az elmaradt tudást pótolni. Ez a magyar ember Andy Vajna volt, akinek emlékét örökre a szívünkbe zártuk és akinek elévülhetetlen érdemeiért hálával tartozunk. Kormánybiztosként ő hozta létre a Nemzeti Filmintézet körüli intézményrendszert, amely a magyar film megírásáért felelt, nélküle nem tartanánk ott, ahol most. Szó szerint óriások vállán állunk, dicsőség Andy Vajnának
- fogalmazott Orbán Viktor. Kiemelte, hogy a magyar filmgyártás a Covid évében is jól működött, 220 milliárd forintos forgalmat generált. A filmipar ma több mint 20 ezer embernek ad munkát Magyarországon, ami felér Fót teljes lakosságával. Hazánk London után a legkeresettebb filmgyártó központ Európában.
A miniszterelnök szerint az új stúdiók, a rengeteg itt forgó film és a folyamatosan fejlődő szakemberek mind azt mutatják, hogy Magyarország újra a világ filmgyártásának egyik fontos helyszínévé vált. Mint mondta, ez nemcsak a nagy nemzetközi produkcióknak köszönhető, hanem a magyar filmeknek és a magyar filmeseknek is, amelyek egyre több nézőt hódítanak meg itthon és külföldön is.
A miniszterelnök szerint örvendetes, hogy az utóbbi időben állami támogatás nélkül is készültek jó filmek és kihangsúlyozta azt, hogy a film mindenkié.
Nem hiszem, hogy meglepem önöket azzal, ha azt mondom, a filmes világban szép számmal vannak liberálisok, akik nem éppen barátai a mai nemzeti kormánynak. Nekik mondom: a nemzeti kormány beruházásával az a filmes is jól jár, aki nem ránk szavaz. A beruházás méretei fantasztikusak: 42 milliárdos projektbe vágtuk a fejszénket, ez minden idők legnagyobb állami stúdiófejlesztése
- magyarázta.
Orbán Viktor beszédét itt nézheted meg:
A 10 ezer négyzetméternyi műteremmel és 20 ezer négyzetméternyi kiszolgálóhelyiséggel rendelkező komplexum Magyarország egyik legmodernebb filmes létesítménye, ahol a legújabb technológiai vívmányok egyedülálló módon találkoznak a hazai filmgyártás hagyományaival és a magyar film születéséig visszanyúló gazdag mozgóképes örökségünkkel.
A miniszterelnök is beszámolt a filmstúdiókompexum átadásáról:
Megtudtuk: 4 új filmstúdió épült. A fejlesztés fontos minőségi jellemzője, hogy a 4 új műteremből 2-2 összenyitható, így egy egységben 5500 négyzetméter is rendelkezésre áll, ezáltal nagy volumenű produkciók igényeit akár párhuzamosan is ki tudja szolgálni.
A kormánynak köszönhető fejlesztés eredménye tízezer négyzetméternyi új műterem, egyedülálló mobil hanggátló fal, 20 ezer négyzetméternyi kiszolgálóhelyiség, teljes korszerűsítés, a fenntarthatóság jegyében minimalizált energiafogyasztás a legmodernebb technológiákkal, és 135 ezer négyzetméternyi zöld terület
- ismertette Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos az eseményen.
Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos az ünnepélyes megnyitón elmondta:
Ez itt a Lumiere galaxis, a mozgókép kora. Ez a kor, amiben élünk, mindenhol mozgóképpel vesz körül, ebben a közegben kell teljesítenie a magyar filmiparnak. Ehhez nyújt segítséget az itt felépült beruházás.
Legutóbb csaknem száz esztendővel ezelőtt, 1936-ban volt ekkora beruházás, a Róna utcában, ami azóta is filmstúdióként működik. Káel Csaba hangsúlyozta: a mai nap jelentőségével a jövő generációja fog szembesülni. A hazai filmes infrastruktúra jelenleg 5 filmstúdióból áll, ezek körülveszik Budapestet. Kiemelkedő jelentőségű, hogy a kormányzat meglátta a lehetőséget a magyar filmiparban.
Az összesen több mint 30 hektár területű fóti stúdiókomplexum egyedülálló adottságokkal rendelkezik, könnyen kialakítható középkori és reformkori város is, a szabadtéri díszletegyüttesei ezt lehetővé teszik. A Szárnyas fejvadász 2049 vagy a Terminator: Sötét végzet forgatásához használt kültéri medencéje is világhírű. Utóbbi a legnagyobb szabadtéri medence az európai kontinensen, a medence körüli tágas térnek köszönhetően óriás méretű díszletekbe is bele lehet foglalni, ami jelentősen megkönnyíti a vizes vagy részben víz alatti jelenetek felvételét.
Számtalan magyar film mellett a közelmúltban olyan világszerte népszerű alkotásokat forgattak Fóton, mint a V. Henrik (The King), a Vaják (The Witcher) és Az utolsó királyság (The Last Kingdom), jelenleg a nagyszabású Hunyadi-sorozat (Rise of the Raven) forgatásának ad otthont az NFI Stúdió.
Az új komplexum átadóját a tavasszal érkező Hunyadi-sorozat látványos csatajelenete zárta.
A képernyőn bemutattak egy részletet a filmből, majd megfordult a színpad és a forgatás tárult a szemünk elé. A stúdióban berendezett helyszín olyan valósághű volt, mintha a részesei lennénk a jelenetnek.