Krausz Gábor
Bulgária fokozottan védi a magyar gázellátást biztosító vezetékrendszert. Orbán Viktor is figyelmeztetett.
Orbán Viktor figyelmeztet, a Török Áramlatot minden eszközzel meg kell védeni. "Az energiaárak nagy ívű emelkedés a mi gazdasági terveinket megakaszthatja. Ezért nevezem ezt a legnagyobb veszélyforrásnak. Itt okos energiapolitikára van szükség. Nem véletlen, hogy Ukrajna leállította a területén keresztül a gázszállításokat. De mi évekkel korábban kiépítettünk egy déli alternatív útvonalat. Most úgy látom, azt is próbálják lezárni. Minden eszközzel meg kell akadályozni, hogy a magyar gazdaság ütőerét elvágják, a Török Áramlatot meg kell védeni, annak működnie kell, egyébként a gazdasági terveinket nem tudjuk valóra váltani" - mondta a kormányfő a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában.
A miniszterelnök a pénteki interjúban nem véletlenül fogalmazott határozottan a magyar gazdaság ütőereként említve a Török Áramlatot. Ugyanis az energiabiztonság megteremtéséhez szükség van az ország zavartalan gázellátására, és ez kerülhet veszélybe dróntámadásokkal, szabotázsakciókkal.
Mint ismert, az ukrán különleges szolgálatok január 11-én megtámadták a Törökországi Áramlat egyik oroszországi állomását, Bulgária intézkedéseket hozott a Balkán Áramlat biztosítására, amely ugyanannak a vezetéknek a folytatása, amely gázt szállít az európai ügyfeleknek. Bulgária fokozta a megfigyelést és a biztonságot kritikus energiainfrastruktúrájának helyszínein, beleértve a Balkán Áramlat gázvezetéket is – közölte csütörtökön a bolgár nemzetbiztonsági szolgálat (DANS).
A DANS az Euractiv kérdésére közleményben tudatta, hogy intézkedéseket tettek a létfontosságú infrastruktúra jelentős objektumai védelmére, figyelemmel kísérésére és megerősítésére.
Tekintettel az ukrajnai orosz inváziót követő bonyolult geopolitikai helyzetre, valamint a globális és regionális szintű, nehezen megjósolható biztonsági kihívásokra, a stratégiai objektumok és tevékenységek védelme kiemelten fontos az állam számára
– tette hozzá a bolgár ügynökség.
Miután Ukrajna január 1-jén leállította a területén keresztül történő gázszállítást Szlovákia felé, a Török Áramlat és a Kék Áramlat lett az egyetlen vezeték, amely a Fekete-tenger alatt orosz gázt juttat Törökország európai területére.
Törökországból a Török Áramlat Bulgárián keresztül halad tovább, ahol Balkán Áramlat néven működik, és jelenleg Szerbiának és Magyarországnak szállít gázt. Bulgária korábban leállította az orosz gáz importját, de folytatja tranzitját az Oroszországgal aláírt szerződések alapján. A most fokozott védelmet kapó vezeték kulcsfontosságú Budapest és Belgrád számára, és az Ukrajnán keresztüli szállítások felfüggesztését követően az orosz gáz mennyiségének növekedése várható Bulgárián keresztül Közép-Európába. Bulgária ugyan nem használja az orosz gázt, de évente több mint 100 millió eurót keres a tranzitdíjakból.
Bulgária arra számít, hogy Ukrajna szándékosan nem támadja meg az infrastruktúrát az EU területén , de megtámadhatja az oroszországi gázvezetékekhez kapcsolódó létesítményeket – mondta a portálnak Iljan Vasziljev volt bolgár orosz nagykövet.
Korábban az orosz védelmi minisztérium arról számolt be, hogy január 11-én a kijevi rezsim kilenc drón segítségével próbálta megtámadni a Török Áramlat kompresszorállomást a Krasznodari területen, a drónokat lelőtték, az állomás a szokásos módon látja el gázzal a Török Áramlat vezetéket, működési fennakadás nem volt. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter meggyőződése szerint az Egyesült Államok habozás nélkül engedélyt adna az ukránoknak az Európai Unió energetikai ellátását veszélyeztető terrorcselekményre, mert a Török Áramlat megszüntetésével kevesebb lenne számukra egy energetikai versenytárssal.
A dróntámadás után megszólalt Szijjártó Péter külügyminiszter is. Közölte: Az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, így minden az energiaellátásunk biztonságát fenyegető akciót a szuverenitással szembeni támadásnak kell értékelni.
A 2021-ben átadott vezeték lehetővé teszi, hogy az ukrán tranzitútvonal elzárása után is olcsó orosz gázhoz jusson Magyarország. A vezetéken évi 7-8 milliárd köbméter földgáz érkezik hazánkba, ami már közelíti a teljes éves fogyasztást. Nem véletlenül nevezte a miniszterelnök a vezetéket a magyar gazdaság ütőerének - írja a Világgazdaság.