tóth gabi
Elkészült az Országgyűlés törvényjavaslata az online agresszió ellen. 2025-től egyetlen gyűlölködő komment is börtönt érhet!
Januártól szigorodik a gyűlöletkeltő kommentek szabályozása, a cél, hogy fellépjenek az internetes agresszióval szemben – az Országgyűlés megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely alapján akár 1 év szabadságvesztéssel is büntethető, ha valaki egy másik személy erőszakos halálát kívánja.
Az új törvény szerint, aki „nagy nyilvánosság előtt elektronikus hírközlő hálózat útján olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt tesz közzé, amely konkrét személyek erőszakos halálát kívánja, akár egy év szabadságvesztést is kaphat." - áll a törvényjavaslatban. Az egyetértés, például lájkolás, nem számít bűncselekménynek, de a megosztás vagy a továbbítás már büntethető.
Januártól minden olyan felületen, ahol hozzászólásra van lehetőség, biztosítani kell a hatékony moderálást. Ennek betartását az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatala (NMHH) fogja felügyelni. A javaslat szerint:
ha a honlapjukon, vagy saját közösségi oldalukon van lehetőség a hozzászólás, vélemény, vagy komment írására, úgy kötelesek azt a jogszabály szerint moderálni.
Az NMHH fogja ellenőrizni ennek a betartását.
A törvény célja, hogy visszaszorítsa az internetes gyűlöletkeltést. Hiszen az utóbbi években egyre gyakrabban fordultak elő olyan hozzászólások, amelyek sértették az emberi méltóságot, és akár erőszakos cselekményeket is inspirálhattak. Az egyik legmegrázóbb példa a Robert Fico elleni merénylet, amely nemcsak Szlovákiában, hanem nemzetközi szinten is sokkolta a közvéleményt.
Szóval a gyűlöletkeltő kommentek hatására a közelmúltban olyan események is történhettek, mint a Robert Fico elleni merénylet. A merényletet követően a nemzetközi vezetők közül, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, szintén együttérzését és támogatását fejezte ki.
Az új jogszabály 2025. január 1-jétől lép hatályba!