tóth gabi
A magyar miniszterelnök megnyitotta a Budapesten tartandó Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját. Orbán Viktor tartotta az esemény ünnepélyes nyitóbeszédét.
42 ország állam- és kormányfője, valamint az Európai Unió, a NATO és az Európai Tanács vezetői vesznek részt a ma megrendezésre kerülő Európai Politika Közösség budapesti csúcstalálkozóján. Orbán Viktor miniszterelnök személyesen fogadta a prominens vendégeket a az eseménynek helyszínt biztosító Puskás Arénánál.
A csúcstalálkozó nyitóbeszédét szintén a magyar kormányfő tartotta. Orbán Viktor az elején leszögezte, hogy magyarul fog beszélni, aminek kapcsán egy anekdotát is megosztott a kollégáival.
Egyszer azt mondta nekem Ferenc pápa, hogy a mennyországban a magyar a hivatalos nyelv. Kérdeztem, hogy miért. Azt mondta, hogy mert egy örökkévalóságig tart megtanulni
- emlékezett vissza az egyik vatikáni látogatásán elhangzottakra a miniszterelnök.
A kormányfő ezt követően komolyabb hangvételt ütött meg. Felhívta a hallgatóság figyelmét, hogy a találkozójuknak különös jelentősége van, hiszen Európa számos súlyos kihívással néz szembe, többek között az ukrajnai háborúval, a közel-keleti konfliktusokkal és az Észak-Afrikában kialakuló instabilitással. Orbán Viktor úgy fogalmazott:
"A helyzet, amelyben Európa van, nehéz, bonyolult és veszélyes."
Ezzel kapcsolatban kiemelte: harmadik éve dúl Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja, a terrorcselekmény nyomán lángba borult Közel-Keleten az eszkaláció veszélye fenyeget, Észak Afrikában konfliktusok destabilizálják a régiót, az illegális migráció szűnni nem akaró kihívás Európa számára, amely ismét csúcsot megközelítő méretet öltött.
A válaszok, amelyeket most fogunk adni, évtizedekre meghatározhatják Európa jövőjét. Abban hiszünk, hogy együtt erősebbek lehetünk, mint külön-külön. A mai napon meg kell vizsgálnunk, hogy hasonlóan látjuk-e az előttünk álló kihívásokat
– közölte. A magyar miniszterelnök szerint meg kell vizsgálnunk, hogy hasonló irányokban keressük-e a válaszokat.
Meg kell vizsgálnunk továbbá, tudunk-e olyan területeket azonosítani, ahol képesek és készek vagyunk közös fellépésre.
"A mai találkozó plenáris ülésén Európa biztonsági kihívásait tekintjük át" – szögezte le.
Hogyan lehet újra béke Európában? Hogyan vállalhat Európa a jövőben nagyobb felelősséget saját biztonságáért és békéjéért? Hogyan tud Európa sikeresebben fellépni az érdekeiért? Hogyan maradhat Európa érdemi szereplője a saját sorsát eldöntő tárgyalásoknak és folyamatoknak?
– sorolta a kérdéseket Orbán Viktor, aki szerint különös aktualitást ad ezeknek a kérdéseknek a most történt amerikai elnökválasztás.
Transzatlanti kapcsolataink jövője megkerülhetetlen eleme az európai biztonsági architektúrának. Aláhúzta: a plenáris ülést követően munkacsoportokban vitatják meg a migrációval, a gazdaságbiztonsággal és a konnektivitással kapcsolatos kihívásokat. A migráció második alkalommal szerepel kiemelt témaként az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján.
Jobb gyakorlati együttműködésre van szükség a származási és tranzitországokkal, hogy fölszámolhassuk az illegális migrációt és az embercsempész-hálózatokat. Jobban kell támogatnunk fejlesztési céljaik érdekében a származási és tranzitországokat. El kell döntenünk, készek vagyunk-e a menekültkérelmek elbírálására és visszatérések végrehajtására szolgáló központok létrehozására egy biztonságos harmadik országban. Én érzékelek új lendületet Európában ezen a területen
– fogalmazott Orbán Viktor. Kiemelte: a mai vitával talán tehetünk egy lépést a kézzelfogható eredmények felé.