kulcsár edina
Az őszi hónapok közül az utolsó bővelkedik a legszínesebb népi hagyományokban és szokásokban. Novemberben ugyanis már egészen pontosan lehet következtetni a téli időjárásra, de a szerelmi életünkre is komoly hatást gyakorol.
Bár a novembert sokan nem szeretik, hiszen már gyakran beüt a télies hideg, hosszabbak az éjszakák és napközben is borongós az idő, a népi hagyományok és szokások tekintetében ez a legszínesebb őszi hónap. Nem véletlen, hiszen a Mindenszentek és a Halottak napja körül már eleve sok babona és hagyomány él, a népi szokások azonban itt nem értek véget. Egész hónapra tartogat meglepetéseket a november.
A népi hagyományok terén nagyon fontos szerepe volt a novembernek az őseinknél. Ilyenkor ugyanis már meg lehetett jósolni, milyen lesz a téli időjárás, de a különböző neves napok is sok izgalmat tartogattak, főleg a szerelmi jóslással kapcsolatban. Őseink ahhoz, hogy megtudják, milyen időre számíthatnak nem támaszkodhattak az internetre és a híradásokra. Ezért sokan a nyers bükkfaforgácsból olvastak novemberben: ha nedves volt hideg hónapokra, ha száraz enyhébbre számítottak.
Márton napja, november 11-e pedig egy kiemelt időjósló nap. Úgy tartották ugyanis, hogy ha ezen a napon fagy, a karácsony esős lesz, ha viszont süt a nap, kemény tél következik. November 19-én pedig, Erzsébet napján gyakran leesett az első hó, amire csak azt mondták: „Erzsike megrázza dunyháját". H
a valóban havazik november 19-én az pedig a népi időjóslás szerint fehér karácsonyt jelent. Ez a népi időjárásjóslás több évszázados megfigyeléseken alapul, és elég sokszor be is igazolódik.
De a babona szerint a november egy egész életre is kihatással lehetett: úgy tartották, hogy aki novemberben született, az kifejezetten szerencsés, bölcs, intelligens, illetve takarékos, becsületes, okos és igazságszerető. Sőt, ebben a hónapban több nap is alkalmas arra, hogy a fiatalok megjövendöljék ki lesz életük párja. Ezzel azonban meg kell várni Erzsébet, Katalin vagy Szent András napját, amikor a szerelmi jóslatok valóban működnek, legalábbis a babona szerint.
Talán meglepő lehet a tény, de az utóbbi években divatba jött „száraz novembert", azaz hogy ebben a hónapban nem fogyasztunk alkoholt, már az elődeink is ismerték: novemberben visszafogták az alkoholfogyasztást, helyette inkább gyógynövényekből készült teát ittak. Nem csoda, hiszen ők is tudták, hogy nagyon jót tesz az alvásnak, a májnak, a bőrnek és a lelki egészségnek is, ha visszaveszünk az alkoholizálásból. De az étkezésben is voltak megkötések: novemberben gyakrabban fogyasztottak például tojást, mézet és gyümölcsöt is, az egészség jegyében. Ráadásul az állatok fejhúsából készült ételeket ebben a hónapban kerülték. Ezek közül a hagyományok közül a mai, modern világ embere már keveset tart, pedig talán érdemes lenne figyelni és tanulni elődeinktől. Nem véletlen ugyanis, hogy a novembernek ilyen fontos szerepe volt a népi világban.