tóth gabi
Tervezhetőbb és kiszámíthatóbb lesz ezzel a családok élete.
Orbán Viktor pénteken reggel a Kossuth rádiónak adott interjújában beszélt arról, hogy miként sikerült tető alá hozni a több éves bérmegállapodást.
A miniszterelnök emlékeztetett, hogy a kormány egy teljesen új gazdaságpolitikába kezdett az elmúlt hetekben. Szerinte erre azért van szükség, mert jó esély van arra, hogy Donald Trump januári beiktatása után ismét eljöhet a béke időszaka Európában. Az új gazdaságpolitikához tartozik a 2025-ös békeköltségvetés is, ami pedig a gazdasági semlegességen alapul. Az utóbbi lényege, hogy Magyarországnak mindenkivel kereskednie kell, akivel megéri.
Ennek a gazdaságpolitikának a megnyilvánulása egy akcióterv, amelynek a lakhatáson és a kisvállalkozók megsegítésén túl a harmadik alappillére a bérek vásárlóerejének növelése, hogy segítsünk az embereknek, hogy védekezni tudjanak a háború okozta inflációval szemben. Ennek egyetlen módja, hogy segítünk az embereknek, hogy többet tudjanak keresni...
A kormányfő a hallgatóknak azt is elmagyarázta, hogy Magyarországon a minimálbérről a munkaadók és a munkavállalók állapodnak meg, a végső pecsétet azonban a kormány üti rá az egyezségre. Orbán Viktor szerint idén messze voltak az álláspontok a két fél között, ezért a kormánynak segítőleg közbe kellett avatkoznia.
Ennek eredményeképpen egy hároméves bérmegállapodás született, amit hamarosan szentesíteni is fogunk. Ez azt jelenti, hogy a magyarok biztosak lehetnek abban, hogy a minimálbér emelkedésének mértéke a 2025-ös, 2026-os és 2027-es évben infláció feletti lesz. Tehát a magyarok pénzének vásárlóereje a következő három évben nem csökken, hanem nőni fog
- magyarázta a miniszterelnök, aki nagyon jó hírnek nevezte ezt a megállapodást, és szerinte
ezzel tervezhetőbb és kiszámíthatóbb lesz a magyar családok élete.
Czomba Sándor, a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár az Indexnek arról beszélt, hogy elérte a kormány a célját, hiszen hároméves bérmegállapodás született. Így teljesülhet az a cél, hogy 2027-ben a minimálbérnek el kell érnie az arra az évre várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Így a minimálbér:
2025-ben 9 százalékkal, 290 800 forintra;
2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra;
2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedik.
Fontos kiemelni, hogy megmarad a garantált bérminimum, mértéke 2025-ben 7 százalékkal növekedik, 348 800 forintra.