tóth gabi
A klinikai szakpszichológus által felvázolt nárcisztikus személyiségzavar tünetei kísértetiesen hasonlítanak Magyar Péter viselkedésére.
A Ripost felkeresett egy neves klinikai szakpszichológust, akitől azt kérdeztük meg, hogy melyek a nárcisztikus személyiségzavar legjellemzőbb tünetei. A szakember által elmondottak kísérteties hasonlóságot mutatnak azzal, ahogy Magyar Péter viselkedik.
A pszichológus elöljáróban annyit elmondott, hogy a nárcisztikus személyiségzavar kialakulása leginkább a gyermekkorra vezethető vissza, azon belül is az anya-gyermek kapcsolatokra. Amennyiben a gyermek nem kapja meg az édesanyjától a megfelelő visszaigazolásokat és figyelmet, az egyén fejlődése során önértékelési zavar alakulhat ki. Kicsiként úgy érzi, hogy ő nem szerethető, ezért a személy pszichéje kompenzálni próbál. Ebből alakul ki a későbbiekben a külvilág számára önteltnek, pökhendinek tűnő viselkedés. A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedőknek állandóan szükségük van visszajelzésre a külvilágtól.
A nárcisztikus személyiségzavar esetén a psziché kompenzációja legtöbbször odáig fajul, hogy az egyén tévedhetetlennek, mindennél okosabbnak hiszi magát. Magyar Péter egykori felesége, Varga Judit és korábbi barátnője Vogel Evelin is arról vallott egy interjúban, hogy a baloldali pártelnök csak a saját döntéseiben bízik. A munkatársait és a körülötte lévő embereket ostobának tartja.
Magyar szóhasználatában gyakran szerepel az ostoba, hülye és debil kifejezések, ha másokat kell jellemezni.
A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők hajlamosak elhinni, hogy pótolhatatlanok és sokszor a képzelt nagyságuk hatása alá kerülnek...
- magyarázta a pszichológus.
A személyiségzavar egyik fő tünete, hogy szinte képtelenek megbízni bárkiben, de a kötődésre is legtöbbször alkalmatlanok. A szakember szerint ez azért van, mert így védekezik a nárcisztikus emberek pszichéje. Mivel félnek a lelepleződéstől, így inkább távol tartják maguktól az embereket.
Vogel Evelin az Indexnek adott interjújában éppen arról beszélt, hogy Magyar Péter nem bízott meg sem benne, sem a legközvetlenebb munkatársaiban sem. Mindig gyanakvó volt a munkatársaival szemben, és azt figyelte, hogy ki lehet a beépített ember közülük.
Egy másik fő jellemzője a nárcisztikus személyiségzavaros embereknek, hogy képtelenek beismerni, ha hibáznak.
Ugyanakkor azt sem tűrik jól, ha kritikát fogalmaznak meg velük szemben.
A negatív kritikát nem tuják megemészteni. Ha valami - például egy kritika vagy ellentmondással való szembesítés - veszélyezteti azt az önképet, amit kialakított önmagáról, akkor jelentkezik ezeknél az embereknél a düh
- mondta el a Ripostnak a klinikai szakpszichológus, aki hozzátette, hogy jellemző ezekre az emberekre, hogy nagyon kedvesek, nyájasak, behizelgőek, de csak addig amíg nem érzik azt, hogy valaki veszélyt jelenthet a saját magukban kialakított önképükre.
Ami azt illeti Magyar Péter esetében is számtalanszor szemtanúi lehettünk, hogy milyen rosszul kezeli a kritikát vagy az ellentmondást. Volt példa, hogy kirohant egy tévéstúdióból, de gyakran fordult elő, hogy üvöltözni kezdett riporterekkel.