kulcsár edina
Testileg és lelkileg is csaknem megsemmisült Ofella Bertalan, ám ő nem törődött bele a sorsába. A sztrókja után küzdött, harcolt, egészen addig, míg ismét a rajtvonalhoz nem állhatott.
A sztrók előtt a sport volt Bertalan élete. Futballozott, a korával dacolva még az öregfiúkban is játszott. Hosszas felkészülés után 2020-ban, 50 éves korában a maratont is lefutotta Budapesten. A távot akkor négy óra harminc perc alatt teljesítette. Mindemellett nagyon sokat kerékpározott, keresztedzésként, és éveken keresztül készítette fel magát erre a megmérettetésre. Aztán olyan következett, ami sosem gondolt volna. 2021 júniusában sétálni indul a kutyájával kora este, majd hirtelen rosszul lett, nem sokkal később már életmentő műtét végeztek el rajta.
„Már a parkban is nagyon rosszul éreztem magam. Alig tudtam hazamenni, a bal oldalam teljesen megsemmisült, a kerítésnek támaszkodva húztam magam hazáig”
- emlékszik vissza a férfi, akit azonnal az Amerikai úti kórházba szállítottak a mentők, és azonnal életmentő műtétet hajtottak végre rajta.
A nyaki ütőeremet kellett megműteni, szerencsére a sztrók nem érintette a beszédközpontomat, de a bal oldalam teljesen lebénult
- folytatja Bertalan, akit a műtét után átszállítottak az Uzsoki utcai kórházba és ott ápolták. Lábra sem tudott állni, magatehetetlen volt, pelenkázni kellett. Az agyának 80 százaléka sérült a sztrókban A kórházi kezelést hosszas rehabilitáció követte az ORI-ba. Itt ültették át először kerekesszékbe. A mindig aktív életet élő Bertalan a sztróktól testileg és lelkileg is teljesen megsemmisült.
Az orvosaim akkor azt mondták, hogy örüljek, ha bottal fogok tudni közlekedni. De a kitartás és az akarat csodákra képes. Egyik este nagy vihar volt, a kezem elindult az ég felé, jött vissza bele az élet. Éreztem, hogy van miért küzdeni, és nem törődtem bele a sorsomba, és nem adtam fel. Mindent megtettem érte, hogy ismét teljes életet élhessek
- fogalmazott a sportoló, aki a kitartásának és az erőfeszítéseknek köszönhetően a rehabilitáció végére már bottal tudott közlekedni. Ekkor talált rá a családja az ARNI módszerre.
Náluk tanultam meg felállni a földről, lépcsőzni, illetve a futás alapmozdulatait is ők tanították meg újra. Szép lassan jöttek vissza a mozdulatok. Amit ők adtak, az szenzációs
- folytatja a férfi, aki azt tapasztalta, hogy az ARNI módszerrel olyan instrukciókat adnak, hogy a segítségükkel, ha valaki igazán elszánt és meg akar gyógyulni, akkor biztos a felépülés sikere.
A hitetlen orvosokra, akik azt mondták, hogy nem fogok már futni, rácáfoltam, azóta is folyamatosan edzek és készülök. Az utolsó versenyen 10 kilométert már teljesítettem, de a nagy álmom, hogy lefussam megint a félmaratont, még hátravan
- mesél a céljáról Bertalan, aki büszke a kitartására, és arra, hogy nem fogadta el az állapotát, és harcolt azért, hogy ismét futhasson. A felkészülés során nagyon sokat kerékpározott, ami szintén segítségére volt a gyógyulásban. Az edzések során tanult meg ismét párhuzamosan több dologra koncentrálni. Bertalan régen a futballból élt. Amikor abbahagyta, ismét a szakmájában helyezkedett el, most is szobafestőként dolgozik. Nagyon fontos számára az egyensúlyérzék, amit továbbra is fejleszt.