"Magyar Péter nem az akinek látszik"- a volt barátnő szavai beigazolódtak

POLITIK
Létrehozva: 2024.09.16.

Hátborzongató kutatás: Erre gondolsz a halálod pillanatában

Ki ne tette volna fel magának élete során már legalább egyszer azt a kérdést, vagy játszott el azzal a gondolattal, hogy mi történik a tudat szintjén, mi zajlik le az agyban, amikor itt hagyjuk a földi létet és meghalunk? A tudomány most először talált választ erre a kérdésre.

A LADBible számolt be róla, hogy kanadai kutatóknak sikerült elkészíteniük Vancouverben a világ első olyan agyi felvételét, amely megmutatta, hogy mi történik az elmében a halál beálltának pillanatában. Pontosabban egy szívleállást megelőző és az azt követő fél percben. Mindehhez azonban szükség volt a sors, vagy ha úgy tetszik a véletlen hathatós közreműködésére is. A kanadai kutatócsoportnak ugyanis közel sem ez volt a célja…

agy halál neurológia vizsgálat
Ilyen EEG készülék volt a páciensen is, akinek az agyhullámait rögzítették, amikor szívrohamot kapott, azóta a halál tudományos szempontból is leírható Fotó: KOS Chiropractic Integrative Health / Pexels

Az orvoscsoport egy idős, 87 éves bácsit vizsgált éppen egy EEG készülék segítségével. Ez egy, az EKG-hoz hasonló elven működő, sisak szerű diagnosztikai eszköz, ami az agy idegsejtjeinek elektromos aktivitásáról tud képet alkotni azáltal, hogy detektálja az agyi neuronok feszültségingadozását. Az idős bácsit azért vizsgálták egy ilyen EEG berendezéssel, hogy megtudják a páciens epilepsziás rohamainak a kiváltó okát. Ez ugyan nem sikerült, de a tudósok ezzel együtt is óriási áttörést értek el. A 87 éves bácsi már soha nem fogja megtudni, hogy mekkora szolgálatot tett a tudománynak a hirtelen bekövetkezett szívroham miatt.

A halála előtti és utáni 30 másodpercben ugyanis a fején lévő EEG rendeltetésszerűen rögzítette a férfi utolsó agyhullámait. A kanadai orvoscsoport nem is hezitált sokat azon, hogy felhasználja-e a kapott eredményeket. Ezekből ugyanis a világon elsőként képesek voltak rekonstruálni, hogy mi történt az elhunyt férfi agyában az élete utolsó, illetve az az utáni pillanatokban. A gép ugyanis a szívleállás előtti és utáni 30 másodpercben is folyamatosan rögzítette az agyban a neuronok feszültségingadozását. Az eredmény elképesztő!
 

Az adatok feldolgozása után kiderült, hogy a bácsi utolsó perceiben jelentősen megnövekedtek az agyban az úgynevezett gamma-oszcillációk. Ez általában az emlékek előhívásakor, valamit akkor szokott így történni, amikor az ember álmodik. Vagyis halála előtt a páciens újra és újra átélte az élete során elraktározott bizonyos múltbeli élményeit. Szó szerint lepergett a szeme előtt az élete az utolsó percekben és még a klinikai halál utáni fél percben is

 – dr. Ajmal Zemmar, a Frontiers in Ageing Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.

A szakember hozzátette, hogy nagyon hasonló dolog játszódik le az agyban a halálközeli élményt átélőknél is. A neurobiológiai áttörés a kutató szerint sok eddigi elképzelést megkérdőjelez azzal kapcsolatban, hogy pontosan mikor is ér véget az élet, illetve felvet további kérdéseket. Példaként a szervadományozást, illetve annak időzítését hozta fel a szakember, aki elismerte azt is, hogy ezek megválaszolásához még nagyon sok kutatás szükséges.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek