Marics Peti
Az Egészségablak mobilalkalmazás járóbeteg-időpontfoglalási rendszerén keresztül számos szakrendelést és már több mint 80 egészségügyi intézményt lehet elérni. Mutatjuk, hogyan vizsgázott az online időpontfoglalási rendszer az első hónapban.
Az Egészségablak mobilalkalmazásnak több funkciója van és régóta működik. Július elején például a járóbeteg-szakrendelésekhez hozzáférést biztosító időpontfoglalási funkcióval bővítették, de azóta is kapott új funkciót az applikáció. Hogyan működik a gyakorlatban az időpontfoglalási rendszer? Most kiderül!
A július elején elindult és fokozatosan bővülő lehetőséggel országosan egyre több szakrendelésre tudnak a betegek digitálisan időpontot foglalni, az indulás óta pedig napi félezer időpontot foglaltak a betegek a járóbeteg-szakrendelőkben.
Az elmúlt időszakban mintegy ötszáz időpontot foglaltak átlagosan naponta, de ennek a többszöröse, tehát több százezer időpont van szabadon ebben az alkalmazásban. Az első időszakban a legtöbben bőrgyógyászatra, szemészetre, fül-orr-gégészetre foglaltak időpontot, míg a legtöbb szabad időpont a tüdőgyógyászatokon, illetve a nőgyógyászatokon áll rendelkezésre, miközben utóbbi szolgáltatásért nagyon sokan fizetnek magánrendeléseken.
Augusztusra és szeptemberre több mint hatezer szabad időpontból lehet választani harminc bőrgyógyászati szakorvosi rendelőben országszerte, a kiválasztott időpontban a bőrgyógyászati járóbeteg-szakrendelésen a melanomaszűrést is elvégezhetik, és más bőrgyógyászati vizsgálat is előjegyezhető.
Azok, akik nem rendelkeznek okostelefonnal vagy nem szeretnék használni az új szolgáltatást, a 1812-es szám felhívásával, az egészségvonalon keresztül is bármikor tudnak időpontot foglalni.
Az Egészségablak applikáció „Időpontok” menüjében kétféle módon lehet időpontot foglalni: elektronikus beutalóval (eBeutaló), amely automatikusan megjelenik a rendszerben, valamint nem beutalóköteles egészségügyi szolgáltatások esetén a kívánt vizsgálat kiválasztása után.
Előbbi esetben az időpontfoglalás menete a következő:
Nem beutalóköteles egészségügyi szolgáltatások esetén a „Beutaló nélkül” menüpontban helyszín és/vagy intézmény megjelölése esetén a naptárban kiválasztott nap szabad időpontjai jelennek meg. Itt a jobb oldali „Új időpont foglalása” gombra kattintva választható ki a kívánt vizsgálat, majd szűrhető egészségügyi szolgáltatóra (intézményre), földrajzi területre, napszakokra. Ezek beállítását követően jelennek meg a szabad időpontok.
Már elérhető az applikációban a Várandósgondozási könyv menü is, ahol a várandós kismamára vonatkozó, a várandósággal és a gondozással kapcsolatos információk, események, vizsgálatok, eredmények találhatók meg. Az adatokat a várandósgondozásban résztvevő szakemberek (szülész-nőgyógyász szakorvos, védőnő, háziorvos, szülésznő) rögzítik a rendszerben.