tóth gabi
Ma könnyebb családot alapítani, mint régen és a gyermek nem jelent anyagi hátrányt. A kormány óriási összegekkel támogatja az anyákat és apákat, különböző formákban. Ennek is köszönhető, hogy a családbarát fordulat, 2011 óta 178 ezer gyerekkel több született, mint azelőtt.
Jelentősen növelték a gyerekes családok életszínvonalát a családtámogatási intézkedések. 2011 óta 178 ezer gyerek született annak köszönhetően, hogy a fiatalok felmérték: érdemes és lehet gyerekeket vállalni. Emellett a házasságkötési kedv is figyelemreméltóan megerősödött az elmúlt években. A jelenleg is érvényben lévő állami segítségnyújtások sora napestig sorolható, több mint harmincféle van, ráadásul a családbarát intézkedések nélkül nem lenne például családi adókedvezmény és otthonteremtési támogatás sem.
Ezekben a háborús időkben is megvédjük, sőt bővítjük a családtámogatásokat, megvédjük a magyar családok békéjét és biztonságát
– ezt már Zsigó Róbert hangsúlyozta videójában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára az eredményekről beszélt.
2011 óta 178 ezer gyerekkel több született meg, mint a családbarát fordulat nélkül. A családi adó- és járulékkedvezményt a kiskorú gyerekeket nevelő családok 95 százaléka veszi igénybe.
–kezdte videójában Zsigó Róbert. Mint elmondta:
Zsigó Róbert videóját itt nézheted meg:
Év eleje óta néhány támogatási forma megszűnt, mások feltételei változtak, de újakat is bevezetett a kormány. Mutatjuk a részleteket:
Január 1-jétől a nagyobb településeken megszűnt a CSOK, és helyére lépett az új támogatási forma, a CSOK Plusz, amellyel a házaspárok gyermekvállalás esetén az ország bármely településén vásárolandó, építendő vagy bővítendő lakóingatlanhoz fix, legfeljebb 3 százalékos, maximum 50 millió forint összegű hitelt igényelhetnek.
A CSOK Plusz előnye, hogy az igénylés után született második és minden további gyermek esetén 10-10 millió forintot elengednek a kölcsön tőkerészéből. Ráadásul a támogatást igénylők 80 millió forintig illetékmentességre is jogosultakká válnak.
Az áfa-visszatérítési támogatást továbbra is igényelhetik az új lakást vásárlók, építkezők, azonban kizárólag a Falusi CSOK-kal érintett településeken.
A falusi CSOK-ot továbbra is a használtlakás-vásárlás, bővítés és korszerűsítés esetén tudják igényelni az 5 ezer lakosnál kisebb, preferált településeken. A támogatás összege egy gyermek vállalása esetén 600 ezerről 1 millió forintra, két gyermek esetén 2 millió 600 ezerről 4 millió forintra, három vagy több gyermek esetén pedig 10 millióról 15 millió forintra emelkedett.
Emelték a Babaváró Támogatás összegét is, a korábbi tíz helyett 11 millió forintos kamatmentes, szabad felhasználású hitelt igényelhetnek a párok. A gyermek születése esetén a törlesztést három évre is felfüggeszthetik. A második gyermek után a fennálló tartozás 30 százalékát, míg a harmadik gyermek születése után a teljes hitelösszeget elengedik.
A családi adó- és járulékkedvezményt a várandósság 91. napjától vehetik igénybe a párok. Egy gyermek esetén havi 10 ezer, két gyermeknél havi 40 ezer, három vagy több gyermek esetén gyermekenként havi 33 ezer forintot igényelhetnek vissza az adójukból.
Anyasági támogatásra jogosult a kismama, ha a várandósság során legalább négy, koraszülés esetén pedig legalább egy alkalommal részt vett várandós gondozáson. A támogatásra az örökbefogadó szülő és a gyám is jogosult. Az összeg 2024-ben 64.125 forint, ikergyermekek esetén pedig 85.500 forint.
A gyermek születésekor az édesanyák sem maradnak jövedelem nélkül. A baba féléves koráig járó CSED 2024-ben a bruttó fizetés száz százaléka. Ebből csak 15 százalék SZJA-t vonnak le, és adókedvezményt is igényelhetnek a kismamák, ha a másik félnek nincs SZJA-s jövedelme.
Az édesapák is igényelhetik a GYED-et a gyermek féléves korától kétéves koráig. Az ellátás a munkabér 70 százaléka, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének 70 százaléka, ami 2024-ben bruttó 373.520 forint. A minimálbér emelésével a GYED, a hallgatói GYED és a GYOD összege is nő.
Azok a nők, akik 30 éves koruk betöltése előtt gyermeket vállalnak, 30 éves korukig személyi jövedelemadó-mentességet kapnak az átlagbért terhelő adó mértékéig.
Minden anya, aki jelenleg legalább négy gyermeket nevel, vagy élete során négy vagy több gyermeket szült és felnevelt, élete végéig mentesül a jelenleg 15%-os SZJA fizetése alól.
A 30 év alatti édesanyáknak, ha felsőoktatási tanulmányaik alatt vagy azok befejezése után két éven belül gyermeket szülnek vagy fogadnak örökbe, elengedik a teljes fennálló diákhitel-tartozásukat.
A második gyermeket vállaló családok 1 millió forinttal, míg a harmadik gyermeket vállalók 4 millió forinttal, minden további gyermeknél pedig további 1-1 millió forinttal csökkenthetik jelzáloghitel-tartozásukat, ha azt a gyermek születése vagy örökbefogadása előtt vették fel a szülők.
Az állam minden 2005. december 31. napja után született magyar állampolgárságú gyermeknek fix 42.500 forintos életkezdési támogatást nyújt. Ez az összeg egy letéti számlán az inflációval megegyező mértékben kamatozik a gyermek 18 éves koráig. Ezt az életkezdési letéti számlán tartják nyilván és csak a gyermek veheti fel 18 éves kora után. A szülők vásárolhatnak Babakötvényt is, amire ők és más rokonok is befizethetnek a gyermek számára. Ez az egyik legjobb kamatozású állampapír, de ennek összegét is csak a gyermek veheti majd fel 18. életévének betöltése után.