Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2024.05.20.

Ha tekersz, csak nyerhetsz! Elképesztő sikere van a Sulibici-Lábbusz programnak, amely megszüntette a forgalmi dugót Tarjánban

Nincs több balesetveszélyes helyzet az iskolánál. Egy tarjáni iskola megoldotta, hogy ne legyen dugó minden reggel a főútvonalon. A gyerekek pedig élvezik az iskolába járást.

Tekerj az iskolába vagy inkább gyere gyalog! címmel indított mozgalmat Tarjánban egy iskola, tavaly szeptemberben. Mi ez az kezdeményezés ami ennyire sikeres lett egy faluban, hogy még a reggeli dugó is megszűnt az iskola környékén? A Ripost utánajárt a kerékpáros csodának.

Az iskola jutalmazza a legtöbb napot gyalogló vagy kerékpározó diákokat. Fotó: Tarjáni Német Nemzetiségi Iskola 

Elképesztően jól oldott meg egy iskola egy komoly helyzetet, ami azonnal sikeres lett és még a szülők is lelkesen támogattak. A Német Nemzetiségi Általános Iskola, Tarján központjában a főút mentén van. Reggelente ez az út balesetveszélyessé vált, mivel az iskolába érkező gyerekek többségét a szülők autóval hozták, plusz a reggeli távolsági buszról leszálló és a főútvonalon áthaladó gyerekek is elég nagy tumultust okoztak a gépjárművel közlekedőknek. Ezt a tarthatatlan helyzetet szüntette meg egy egyszerű ötlet, amely nemcsak az autósoknak és a szülőknek kedvez, hanem a gyerekek mozgáshoz szoktatását is segíti.

 Tavaly szeptemberben indult ez a program, Kilinger Tamás polgármester ötlete alapján

- mondta lapunknak Palatin Anna, az iskola igazgatónője, aki azt is elmondta, hogy már a második hét után érezhető volt a forgalom csökkenése és élhetővé vált a reggeli közlekedés és az iskola környéke sem balesetveszélyes. A dugóban álló kocsisorok eltűntek és egyre több a bicajozó iskolás. Ráadásul még egy helyi körzeti megbízott is figyel az úttesten közlekedő gyerekekre, így a gyerekek biztonságáért sem kell már a szülőknek aggódni.

Egyre többen mennek gyalog vagy kerékpárral az iskolába

A Sulibici-Lábbusz mozgalmukkal arra bátorítják a gyerekeket, hogy ha lehetőségük van, inkább gyalogoljanak vagy kerékpárral közlekedjenek az iskolába. A távolsági busszal pedig közel 80-100 tanuló érkezik az iskolába, így ők is részt vehetnek ezen az ösztönző programon. A gyerekeket jutalmazzák is. Minden hónapban díjazzák azokat a diákokat, akiknek a legtöbb pontja van. A kisebb nyereményeket, kerékpáros tartozékokat, pólókat, sapkát, kerékpár védőkobakot és ajándékutalványokat adnak a tanulóknak, ezzel is ösztönözve őket, hogy minél többet mozogjanak. 

A Tarjáni Német Nemzetiségű Iskola kerékpár tárolója. Fotó: Tarjáni Német Nemzetiségű Általános Iskola

Annyira sikeres lett ez a helyi ötlet, hogy az iskola kerékpár tárolója megtelt, és az iskola vezetősége és a támogatók azon gondolkodnak, hogy bővítsék a kinőtt kétkerekű parkolójukat.

"Azt gondoljuk ez a kezdeményezés pozitív hatással lesz a gyerekek egészségére, a környék levegőjének minőségi javulására és a közlekedési dugó is megszűnik" - tette hozzá az iskola igazgatónője. A bringázás az egészséges életmódhoz szoktatja a gyerekeket, az állóképességet javítja és még a stressz levezetésében is hasznos.

 A legtöbb napot gyalogoló vagy kerékpározó iskolás egy kerékpárt kap jutalomként, az összes résztvevő között pedig kisorsolnak még egy új kerékpárt. A jutalmak átadása és sorsolása nyilvános eseményen történik, amelyen részt vesznek a gyerekek, a szülők és a tanárok is. A legnagyobb nyereményt, négy darab kerékpárt a tanévzáró ünnepségen sorsolják ki az iskolában. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek