tóth gabi
Izeli Luca ebben a tanévben kezdte az iskolát, első osztályos. Neki és szüleinek azonban nemcsak az okozott izgalmat, vajon milyen lesz az iskola, hanem az is, hogyan fogadják majd, hogy diabéteszes, miként lehet megoldani az iskolában is, hogy teljes biztonságban legyen. Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány az Oktatási Hivatallal közösen most újabb programot indít azért, hogy az óvodákban és iskolákban biztonságban legyenek a cukorbeteg gyerekek is.
Izeli Lucáról 9 hónapos korában derült ki, hogy 1-es típusú diabétesze van. Táplálkozására ezért kiskora óta figyelnek a szülei, az első három évében például szinte semmilyen édességet nem evett. Most kedvenc édessége a diabetikus puncsfagylalt. A kislány megtanult együtt élni ezzel az állapottal és nagyon jól elfogadja a helyzetet.
Azt vettük észre hogy sokszor ivott vizet és mindig szomjas a kislányunk. Szerencsére azonnal orvoshoz fordultunk, így pár hét alatt kiderült, mi baja a kislányunknak
– mesélte a Ripostnak az édesapa, Izeli Róbert.
"Szerencsére van már szenzora, így ezzel mindig látható a vércukorszintje, amit az iskolában a DiabMentorok mindig ellenőriznek, így nem kell mindig megszúrni a kislányt" – magyarázta az édesapa. A mérőműszerrel nyomon követhetik telefonon is a gyerek állapotát, így kevésbé aggódnak a szülők.
Folyamatos növésben van a gyerek, ráadásul a front és az időjárás is befolyásolja az állapotát. Nyáron például gyorsabb az anyagcseréje, ezért kevesebb inzulinra van szüksége
– tette hozzá az édesapa.
Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány fontosnak tartja, hogy a gyerekek elfogadják, ha a korosztályukból valaki diabéteszes és támogassák. Ezért nagy hangsúlyt fektetnek az ismeretterjesztésre Teens egészségprogramjukkal. A gyerekek pedig az okoseszközök segítségével megismerhetik az egészséges táplálkozást és megtanulhatják, hogyan vigyázzanak az egészségükre. Az általános iskolásoknak szóló KiDS program pedig abban segít az embereknek, hogy megismerjék a cukorbetegséget és a megelőzés lehetőségeit.
Célunk, hogy minél több ember ismerje meg a cukorbetegséget, és annak veszélyeit
- hangzott el az Egy Csepp Figyelem Alapítvány sajtótájékoztatóján.
Gémes Renáta projektvezető elmondta lapunknak, hogy az idei év fontos mérföldkő az alapítvány életében. Új DiabMentor Műhely néven új továbbképzést indított az Egy Csepp Figyelem Alapítvány az Oktatási Hivatallal közösen.
Az Oktatási Hivatallal 3 évvel ezelőtt indítottunk el egy programot azzal a céllal, hogy pedagógusokat felkészítsük arra, hogyan segíthetik a cukorbeteg gyermekeket az óvodában és az iskolában. A DiabMentor alapképzést eddig már csaknem 5200 óvónő és tanár végezte el. A köznevelési törvény is előírja, hogy az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek esetében minden iskolában és óvodában gondoskodni kell a napközbeni speciális ellátásról, mint például a vércukorszint méréséről és szükség esetén az inzulin beadásáról
- számolt be a az alapítvány projektvezetője az eddigi eredményekről.
Bemutatták az új másodgenerációs cukormonitorozó rendszert is. A felkarra helyezhető készülék a mobiltelefonos alkalmazással teljes képet ad a cukorbeteg állapotáról és a kezelőorvosa átlátja, mi az aktuális helyzet és hatékonyabban tervezheti meg a terápiás kezelést.
Most indul a diabnozis.hu aloldalunk, ahol a cukorbetegség egyik szövődményével, a makula ödémával foglalkozunk, illetve elindítottuk a krónikus vesebetegségre fókuszáló kampányt is. A cukorbetegeknél ugyanis gyakoribb, hogy a veséjük gyengébben működik. Ez pedig megelőzhető a rendszeres vérvizsgálattal. A bGFR szint mutatja a vese szűrőfunkciójának állapotát, amely azonnal jelzi, ha a szervezet kiválasztó működésével baj van - hangzott el a tájékoztatón.