kulcsár edina
Egyre többen döntenek úgy, hogy Nyugat-Európa, vagy Amerika után itthon szeretnének boldogulni, így hazaköltöznek.
Új tendencia figyelhető meg a külföldi munkavállalásban. A csodás élet kecsegtető ígérete ellenére sokan hazaköltöznek pár éves idegenben töltött idő után. A külföldi munkalehetőség nagy csáberőnek bizonyul, ám már egyre többen jönnek haza. Megnéztük, mi az oka a hazavándorlásnak.
Én 23 évesen az egyetem után költöztem Angliába. Csábító volt az angolszász kultúra és azt gondoltam, könnyebben megtanulom a nyelvet, ha kinn élek
– mondta lapunknak Adrienn, aki 8 év szigetországi lét után mégiscsak hazajött. "Szép volt jó volt, ennyi volt." – összegezte röviden a kinti élet kalandjait.
Én Németországból jöttem haza tavaly. Kinn 10 évet töltöttem, de ebben az egyetemi posztgraduális képzés is benne volt
– mesélt a külföldi tapasztalatairól Krisztián, aki jogász.
Sokan kalandvágyból próbálnak külföldön szerencsét és teljesen vakon vágnak neki az idegen országnak. Eleinte nem is gondolják milyen nehéz, de aztán idővel azt látják, hogy nem tudnak gyökeret verni és nem látják az előrelépést.
Hiányoztak a magyar ízek, a kedvenc ételem. Mindent lehet kint kapni, mégsem ugyanolyan a pörkölt íze, hiába az édesanyám receptjével főztem
– mondta József, aki húsz év után költözött haza Amerikából. "Meg a sok tornádó is zavaró volt és hiába laktam a tengerpartnál, a Balaton és a Duna nem ment ki a fejemből" – magyarázta hazatelepülésének okát.
Van aki külföldi tanulást követően ragad kinn és ott kezdi el a fiatal éveit, így a pályakezdés nehézségeivel egy ismeretlen országban szembesül.
"Soha nem fogadtak el teljes értékűnek" – említette nekünk Ferenc, aki 18 éves kora óta élt kinn Írországban és tizenöt év után költözött haza.
A fiam ugyan kinn született, de szerettem volna, ha a nagymamával is szoros kapcsolata lesz és ne törve beszélje a magyart. Ha felnőtt lesz majd eldönti hol akar élni.
A KSH 2022-es ki és bevándorlási statisztikák azt igazolják, hogy az utóbbi években csökkent a kivándorlási kedv. Korábban évente több mint 30 ezren vándoroltak ki, de a 2018-as év 33 ezer feletti kiköltözési csúcsadat óta az utóbbi években ez a szám megfordult és csökkenő tendenciát mutat. A fiatal korosztály motivációjában a jó kereseti lehetőség áll az első helyen. Az a tapasztalat, hogy a kiköltözők többsége viszont pár év után hazaköltözik.
Igazi barátaik nincsenek kinn és mindenki valahogy idegen marad kinn, arról nem is beszélve hogy a gyerekkori emlékek egyre erősebben törnek fel bennük. A fiatalok többsége egyébként is az önálló élet és anyagiak miatt megy ki külföldre és nem is áll szándékában egy egész életet idegenben tölteni. Többen is megemlítették, hogy itthon sokkal biztonságosabb a szociális háló és még az orvosi ellátás is olcsóbb. És még a gyerekvállalás is könnyebb, mert itthon segítséget kapnak az államtól, míg idegenben erre esélyük sincsen.
Jó volt kinn élni és minden évben a Karib-szigeteken nyaraltam egy hetet. Voltam Dél-Amerikában, de aztán rájöttem, ez az egész üres az otthonom nélkül és még a barátaim sincsenek velem
– említette Roland, aki tavaly költözött haza a szülővárosába és egy kis sörözőt nyitott, a kint keresett pénzből. A kinti életük során sokan jönnek rá, hogy külföldön sem kolbászból van a kerítés és itthon még mindig sokkal jobb. Összességében elmondható, hogy Magyarország az alacsony elvándorlású országok közé tartozik Európában, 2018-ban az életvitelszerűen külföldön élő 18-64 év közötti lakosság 6,8 százaléka, 441 544-en éltek valamilyen uniós országban. A hazaköltözők tapasztalata, hogy a gyors meggazdagodás külföldön nem lehetséges, itthon viszont jó élni.