kulcsár edina
Május 10-én éjjel ismét megcsodálható volt hazánkban is a lélegzetelállítóan gyönyörű sarki fény. Szakembert kérdeztünk, hogy mi okozza ezt a gyönyörű égi jelenséget.
Sok embernek bakancslistás álma, hogy életében legalább egyszer a saját szemével láthassa a sarki fényt; ehhez azonban már nem feltétlenül kell az Északi-sarkig repülni. Tavaly novemberben is látható volt hazánkból a sarki fény, idén ismét rózsaszínre színezte az eget. Május elején, 10-én este ismét megfigyelhető volt a sarki fény és az előrejelzések szerint nem kizárt, hogy még 11-én este is látható lesz.
Az Időinfó-MetKép Facebook-oldalára rengeteg csodálatos, sarki fényről készült fotót küldtek be az ország különböző pontjairól, mint például Debrecenből, Pilisből, Ceglédről, vagy Tiszaföldvárról.
A sarki fényt mindenki csodálattal nézi, de azt kevesen tudják, hogy valójában mi okozza. Felkerestünk egy szakembert, aki elmagyarázta a sarki fény eredetét.
A sarki fény tulajdonképpen a Nap és a Föld mágnesterének és légkörének a kölcsönhatása, játéka. Ilyenkor az történik, hogy a nap nagy sebességű kitörései elérik a Földet, a részecskék beleütköznek a Föld felső légkörének a gázatomjaiba, molekuláiba és ilyenkor látjuk ezt a gyönyörűséget
- mondta a Ripostnak Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára, aki hozzátette, hogy nem a globális felmelegedéshez kapcsolódik ez a jelenség, mint azt sokan emlegetik.
A gyönyörű sarki fény jelenség mellett geomágneses vihart és erős napszelet is mértek a NASA eszközei. Sőt, konkrétan 2005 óta nem volt akkora mértékű geomágneses vihar, mint péntek, május 10-én este: a Kp indexe elérte 20 óra körül a 8-as erősséget. De egész este 5 és 7 között mozgott, ami szintén kiemelkedőn magasnak számít. Ennek a viharnak és a napkitörés szelének köszönhetően láthattuk ismét a gyönyörű sarki fényt.
A sarki fény gyönyörű, azonban érdemes odafigyelni, mert negatív hatással lehet a szervezetünkre.
Az emberi szervezetre is van, illetve lehet hatása a sarki fénynek. Ilyenkor viszont sokan éreznek fokozott nyugtalanságot, fáradtabbak lehetnek, feszültséget, pánikszerű reakciókat okozhat. Az érzékenyebb emberek esetében lehetnek fizikális és mentális tünetei is, de nagyon súlyos következményekre ebből eredően nem kell számítani
– mondta dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója.
Az emberi szervezetre kifejtett hatásán kívül számos hatása van még a sarki fénynek, vagyis inkább az azt okozó geomágneses viharnak és napkitörésnek. Akadályozhatja a technikai és elektromos berendezések működését, zavarhatja a rádiókapcsolatokat és a GPS-rendszereket. Ami viszont még ennél is nagyobb gondot okoz, hogy zavart kelthet a légiközlekedésben és a telekommunikációban.
A National Geographic előrejelzése szerint május 11-én este is láthatunk sarki fényt hazánkban.