kulcsár edina
Elképesztő módon járt pórul az a 4 gyermekes csepeli édesanya, akinek a történetéből rengeteget tanulhatunk! Ezekre neked sem árt odafigyelned, mielőtt ilyet tennél!
Először csak kedves szeretett volna lenni az a 4 gyermekes csepeli édesanya, aki egyik barátnője fiának adta kölcsön autóját néhány órára május 3-án pénteken délelőtt. Ami utána történt, abból most te is tanulhatsz!
„Eredetileg csak pár óráról volt szó, mégis napokra eltűnt a fiatal férfi, az autóval együtt” – tudta meg a Ripost Gabriellától, aki zöld színű Peugeot 206-osát adta kölcsön.
Bíztam a barátnőm fiában, ami így utólag belegondolva, hatalmas hiba volt a részemről.
- mesélte el a négygyermekes édesanya, akitől úgy tudjuk, hogy rendőrségi feljelentést is tett, miután napokon át nem kapta vissza kocsiját.
Azt írta egyik este 8 órakor, hogy 1 óra múlva ott az autó a ház előtt, de semmi nem történt.
- emlékezett vissza Gabriella, aki nem kötött kölcsönadási szerződést a férfival, aki egyébként szemrebbenés nélkül letétbe helyezte a kocsit egy ismerősénél, akitől ezért 150 ezer forintot kapott.
„Egy ismerősöm szólt róla, hogy hol lehet az autó, így odamentünk” - tudta meg lapunk Gabriellától, aki igyekezett meggyőzni a férfit, akinél letétben otthagyták a járművet, hogy az övé és ezért ingyen szeretné elvinni, ám ő hajthatatlan volt.
Végül nekem kellett kifizetnem azt a 150 ezret, hogy elhozhassam a saját kocsim.
- folytatta a károsult, aki reméli, hogy a kölcsönző családja hamarosan odaadja neki ezt az összeget. „Egyelőre nem tudom, hogy mi lesz ennek a vége, de napi szinten szükségem van az autómra, így nem nagyon tehettem mást.”
A történtekkel kapcsolatban megkérdeztük a Budapesti Rendőr-főkapitányságot, akiktől megtudtuk, hogy a BRFK XXI. kerületi Rendőrkapitányság sikkasztás gyanúja miatt folytat büntetőeljárást, mely cikkünk megjelenésekor még folyamatban van. „A rendőrkapitányság az autó körözését rendelte el, amelyet azóta visszavont.” - tették hozzá.
Sajnos kevesen tudják, de a gépjármű kölcsönadásnak van egy hivatalos formája, amiről érdemes tájékozódnod, nehogy te is hasonlóan járj!
Elméletileg minden egyes esetben kölcsönadási szerződést kellene írni, még akkor is, ha csak pár óráról van szó - derül ki a több biztosító oldalán böngészve. Bár ez feleslegesnek tűnhet, gondolj csak arra, ha egy rendőr igazoltatja a sofőrt, akinek az autó papírjait is be kell mutatnia. A rendőr ilyenkor feltartóztathatja őt, ha nem kap megfelelő iratot, ami igazolja az elhangzottakat, például, hogy nem lopta, hanem kölcsönkapta a járművet.
Ilyenkor a rendőr általában két dolgot tesz: megnézi, hogy az adott gépjármű nincs-e körözés alatt, esetleg nem lopták-e el és ha nem, elengedi vagy megkéri az igazi tulajdonost, hogy menjen oda és igazolja az állítást. Ezeket a helyzeteket jobb elkerülni.
Fontos továbbá, hogy ez a szerződés csak a tulajdonos és az autót vezető személy között köthető meg, egyébként büntetést vonhat maga után. Érdemes beleírni a szerződésbe, hogy egyszer vagy többször használja az illető gépjárművet. Rövid időnél ugyan nem érinti a kölcsönzőt a kötelező biztosítás, de hosszabb időre már bérleti díj is felszámolható, mely tartalmazza a kötelező biztosításnak a díját, a súlyadót és a cascót is.
Az egyik legfontosabb pont, hogy a kölcsönvevőnek vállalnia kell a felelősséget azért, ha az ő vezetési ideje alatt következik be valamilyen baleset!