kulcsár edina
Keressünk pénzt a vásárlással!
Ha tudatosan használjuk a hitelkártyát, nemcsak a pénzszűkében jelenthet biztonságot, de évente több tízezer forintot is megtakaríthatunk vele. Lantos Tamás, az okosan.hu pénzügyi szakértője a Fanny magazinnak mesélt arról, hogyan lehet kihasználni a hitelkártya előnyeit.
1. Válasszunk okosan hitelkártyát!
Bár csábító lehet a több tízezer forintos visszatérítés, de ha évente ennél többe kerül a hitelszámla fenntartása, akkor semmilyen előnyt nem szerzünk vele. Ezért fontos, hogy ne csak a kedvezményekre, de a díjakra is figyeljünk választásakor.
2. Döntsenek a számok
Ha úgy tervezünk, hogy készpénzt vennénk fel, vagy hosszabb időre tartoznánk, akkor a legalacsonyabb kamatozást válasszuk. Vigyázzunk, mert a pénzintézetek havi hitelkamattal hirdetnek, de éves szinten ennek tizenkétszeresével kell számolnunk.
3. Levásároljuk a kártya díját
Több pénzintézetnél csak a második évtől kell éves kártyadíjat fizetni, de előfordulhat, hogy ezt a költséget megspórolhatjuk, ha bizonyos feltételeket teljesítünk, például ha minden hónapban felhasználjuk a hitelkeretünk 70 százalékát.
4. Biztos megéri az árát?
A magasabb presztízsű Gold vagy Platina kártyák évente több tízezer forintba is kerülhetnek, így csak annak éri meg kifizetni, aki valóban ki is használja az ehhez tartozó extra szolgáltatásokat.
5. Soha ne centizzük ki!
Ügyeljünk arra, hogy ne költsük el a rendelkezésre álló keretet az utolsó fillérig! Ha túllépjük az engedélyezett hitelkeretet, több ezer forint túllépési díjat számítanak fel. Arra is figyeljünk, hogy a hónap végén kiszámlázott költségek és kamatok miatt is könnyen kicsúszhatunk a keretből.
6. Levonja a számláról
Ha a havi közüzemi számláinkat csoportos beszedéssel fizetjük, olyan bankot válasszunk, ahol az ilyen tranzakciók után is kapunk pénzvisszatérítést. Ugyanakkor vegyük figyelembe, hogy a csoportos megbízásért általában havidíjat és tranzakciós díjat is fizetnünk kell.
7. Elektronikusan olcsóbb lehet
A hitelszámla vezetéséért havi számlavezetési díjat és/vagy zárlati díjat is felszámíthatnak, ami évente 7-10 ezer forintba is kerülhet. Általában olcsóbb vagy ingyenes, ha az internetbankon keresztül elektronikus formátumban kérjük a kivonatunkat, nem pedig postai úton.
8. Ingyen jön az értesítés
Ma már szerencsére a legtöbb hazai nagybanknál elérhető a push-üzenet szolgáltatás, így a drága SMS üzenetek helyett ingyen kaphatunk értesítést a hitelkártyával végzett tranzakciókról.
9. Marketingstratégia
A legtöbb bank belépési bónusszal csábítja az új ügyfeleket, de ehhez legtöbbször ki kell tölteni az adatkezelésre vonatkozó hozzájáruló nyilatkozatot, amellyel beleegyezünk abba, hogy adatainkat felhasználják marketingcélú megkeresésekre.
10. Készpénznek minősül
Vigyázzunk, mert a postai készpénzfelvétel és egyes bankoknál a hitelszámláról történő utalás is készpénzfelvételnek minősül, így érdemes ezeket más módon intézni, mivel a bank már az utalás napjától kezdődően kamatot számít fel.
11. Tartsuk fixen a határidőt
Ha a számlánk és a hitelkártyánk ugyanannál a banknál van, akkor a legegyszerűbb, ha egy automatikus átutalási megbízással rendezzük az adósságot. Így nemcsak ingyenes lehet az átutalás, de elkerülhetjük a késedelmi befizetést is. Postai csekken vagy bankban történő befizetés esetén plusz díjat is felszámíthatnak.
A hitelkártya segítség lehet, ha egyszerre nagy összeget kell kifizetnünk, például ha elromlott a mosógép, és újat kell vásárolni. Ilyenkor sürgősségi fedezetet nyújthat, hiszen nem szükséges a saját pénzünket költenünk; a hitelkártya egy külön hitelszámlához kapcsolódik, így a bank pénzét használhatjuk.
Egy jól megválasztott hitelkártyával pénzt is kereshetünk. Bizonyos helyeken, például szupermarketekben vagy benzinkutakon történő vásárlásaink után a bankok a költéseink bizonyos százalékát visszatérítik. Hasonlítsuk össze az ajánlatokat, így az átlagosnál magasabb pénzvisszatérítésre, akár évente 90 ezer forintra is számíthatunk.
Amellett, hogy pénzt is kereshetünk, még spórolhatunk is vele! A bankok a szerződött partnereiknél kedvezményeket is kínálnak, így ha az adott üzletben a hitelkártyánkkal vásárolunk, akár 10-20 százalékkal olcsóbban juthatunk hozzá bizonyos termékekhez és szolgáltatásokhoz.
A bank pénzét meghatározott ideig, általában maximum 45 napig használhatjuk kamatmentesen. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a vásárlást követően 45 napunk van a fizetésre. A havi ciklus végén a bank elszámolást küld, majd onnan számított 15 napunk van rendezni az elmaradást. Tehát ha a ciklus utolsó napján vásárolunk, azt már a 15 napos türelmi időn belül ki kell fizetnünk.
Mindig csak annyit költsünk, amennyit vissza tudunk fizetni. Sokan nem tudják, hogy a vásárlásunk csak akkor lesz kamatmentes, ha a türelmi időn belül minden tartozást kifizetünk. Ha akár néhány száz forinttal kevesebbet fizetünk vissza, akkor a teljes összeg, és nem csak az elmaradt rész fog kamatozni.
Arra is figyeljünk, hogy a kamatmentesség kizárólag a kártyás vásárlásokra vonatkozik. Tehát ha hitelkártyánkkal készpénzt veszünk fel, a bank a pénzfelvétel napjától felszámítja a kamatot, függetlenül attól, hogy egyébként visszafizetnénk-e a tartozást a türelmi időszakon belül.