kulcsár edina
Korábban a tojásfestés és a locsolkodás volt idehaza a legfőbb húsvéti hagyomány, ám ma már a mi kultúránk is gazdagodott új szokásokkal. Ugyan a szemünk sem rebben, ha ajándékot hoz a nyuszi, azért akadnak még meghökkentő húsvéti szokások a világ különböző pontjain.
Hazánkban a húsvéti néphagyomány szerint a fiúk húsvéthétfőn felkerekednek és már hajnaltól kezdve vízzel, újabban illatos kölnivel locsolják meg a lányokat, hogy el ne hervadjanak. A fiúk locsolóverssel is készülnek, a lányok pedig a locsolásért cserébe hímes tojással lepik meg a fiúkat. Ma már inkább csak faluhelyen él ez a szép hagyomány, ugyanis egyre inkább kiszorítják hagyományainkat a más országoktól átvett szokások. Van, amit már átvettünk, de olyan is akad, amivel biztosan nem barátkoznánk meg! Íme a legfurcsább húsvéti szokások a világ minden pontjáról.
Németországban és Svájcban az a hagyomány él, hogy a nyuszi a kert különböző pontjain rejt el csokival, cukorkával és játékkal megrakott kosarat, amit a kicsiknek kell megtalálni. Ez a hagyomány már egy jó ideje Magyarországra is begyűrűzött, így sok magyar családban már húsvétra is kapnak ajándékot a gyerekek, amit a húsvéti nyuszi rejt el a fészkében.
15 ezer tojásból sütnek omlettet egy Haux nevű francia településen húsvéthétfőn. A gigászi tojásrántottát egy hatalmas serpenyőben sütik meg, melyből az egész település jóllakhat. Az omlettet ebédre készítik el, ám gyakran még vacsorára, sőt másnap reggelire is marad belőle. A hagyomány Napóleon nevéhez köthető, ugyanis a francia császár egy dél-franciaországi településen evett omlettet, ami annyira ízlett neki, hogy másnap parancsba adta, hogy gyűjtsék össze az összes tojást és a lakosok készítsenek neki és seregének egy óriási omlettet.
A sárkányeregetés egy kedvelt ünnepi időtöltés húsvétkor a Bermuda szigetcsoporton és bármennyire meglepő is, van köze a keresztény ünnepkörhöz. A helyiek által készített színes és zümmögő hangot hallató papírsárkányok hagyománya egy tanár tanításához fűződik, aki egy nyolcszögletű papírsárkány reptetésével magyarázta el a gyerekeknek Jézus mennybemenetelét.
Húsvétkor a gyerekek több északi országban boszorkánynak öltöznek és házról házra járnak. A ház lakóinak verses áldást mondanak, ami elűzi a gonosz szellemeket. A maskarába bújt gyerekek az áldásért cserébe csokitojást kapnak.
Nem csak idehaza hagyomány a húsvéti tojás festése. Görögországban az ortodox hagyományokat tisztelő emberek húsvétkor kizárólag piros tojást festenek, ugyanis a piros tojás az újjászületést és Jézus vérét szimbolizálja