tóth gabi
Hónapok óta tüntetnek a gazdák az EU agrárpolitikája ellen, de Brüsszel továbbra is engedi, hogy vámmentesen érkezzenek az ukrán agrártermékek Európába.
A gazdatüntetések ellenére az Európai Parlament illetékes bizottsága úgy döntött, hogy az Ukrajnából és Moldovából érkező importra kivetett vámokat újabb egy évre felfüggesztik. Ez pedig azt vetíti előre, hogy a gazdák haragja még a korábbinál is nagyobb lehet Európában.
Varsóban szerdán azt harsogták a tiltakozók: „Paraszt akarok lenni, nem Brüsszel rabszolgája!”, és „A pokolba a lengyel falu árulóival!” Ezekkel a szlogenekkel, és égő gumiabroncsokkal tüntettek a demonstráció résztvevői az EU agrárpolitikája és az olcsó mezőgazdasági termékek Ukrajnából történő behozatala ellen. A gazdálkodók úgy látják, hogy létezésüket veszélyezteti az uniós politika és az ukrajnai verseny.
A rendőrség könnygázt és hanggránátokat vetett be a tüntetők ellen.
A Szuverén Lengyelország képviselői parlamenti sajtóértekezletükön brutálisnak minősítették a rendőrségi beavatkozást, és annak kivizsgálását szorgalmazták. Úgy vélték: rendőrségi provokáció történt.
Tanúvallomásokra hivatkozva elmondták: a rendőrök köveket dobáltak a tüntetők irányába, erőszakkal emeltek ki tüntetőket a tömegből, egyeseket földre terítettek és megbotoztak.
Durvábbá váltak a gazdatüntetések Csehországban is, ahol a tiltakozók Prága forgalmát is megbénították. A gazdák úgy vélik, hogy nem kapnak elég támogatást, miközben az ukrán dömping elárasztja piacaikat, ráadásul az egyre szigorúbb környezetvédelmi előírásokkal is meggyűlik a bajuk.
A cseh gazdák a kormány irodája elé öntött trágyával és Prága utcáinak traktoros blokád alá vételével tiltakoztak az olcsó, Európai Unióba tartó agrárimport leállítása érdekében. A cseh agrárkamara elnöke, Jan Dolezal szerint elegük van abból, hogy egyre csökken a mezőgazdaságból élők jövedeleme. Az agrárkamara a támogatások 2022-es szintre való visszaállítását követeli, valamint a munkahelyek támogatását az agráriumban, továbbá a földadó csökkentését. Mindemellett szeretnék elérni, ha a kormány tenne valamit az uniós piacokon kialakult mezőgazdasági túlkínálattal, melyet az olcsó ukrán import okozott. A kormány ugyanakkor nem igazán kíván engedni a gazdák nyomásának, amit Petr Fiala cseh miniszterelnök nemes egyszerűséggel zsarolásnak nevezett.
Marek Vyborny agrárminiszter kritizálta a trágya utcákra öntését, ám amikor beszélt a tüntetőkhöz, többször kifütyülték.
A Mandiner értékelése szerint az Európai Parlament bizottsága csütörtöki döntésével gyakorlatilag semmit sem vett figyelembe a gazdaszervezetek módosító javaslataiból, és tovább rontja a kelet-európai gazdák piaci helyzetét, de már a nyugati termelőket is elérték az egyre növekvő import káros következményei. Brüsszel csak látszatintézkedésre volt képes, a megállapodás kiegészült ugyanakkor azzal, ha az EU-ba érkező import mennyisége meghaladja a 2022/2023 évit, akkor korlátozható a baromfihús, a tojás és a cukor behozatala. A piacvédelmet szolgáló kiegészítés ugyanakkor az európai termelői szervezetek egybehangzó álláspontja szerint látszatintézkedés, mivel a 2022/2023-as évben már a piaci zavarokhoz vezető mennyiség érkezett az EU-ba.