INSIDER

Szerző WM

Létrehozva: 2024.03.05.

Meghökkentő hatással járt a tanárok béremelése - videó

A részletekről a Belügyminisztérium helyettes minisztere adott tájékoztatást.

Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes örömtelinek nevezte, hogy a tanárok és óvónők idei béremelésének hatására egyre többen térnének vissza a pedagóguspályára. A visszatérők között vannak olyanok is, akik egy-két vagy akár több évvel ezelőtt döntöttek úgy, hogy másik hivatást választanak. 

osztály, iskola, általános iskola, diák, suli, tanár
Egyre több olyan tanár tervezi a visszatérést, akik több évvel ezelőtt választottak másik hivatást. Fotó: Pixabay

A miniszterhelyettes emlékeztetett, hogy az előző években 10-10-10 százalékkal nőtt a tanárok bére, idén egy kiugró 32,2 százalékos emelés valósult meg, míg a következő évben a kormány egy 21 százalékos béremelést tervez a tanárok és óvodai dolgozók számára egyaránt. Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy ezzel négy év alatt 93,5 százalékos béremelés valósul meg. 

Ez nemcsak a pályán levőknek egy megerősítés, nemcsak az ő presztízsüket növeli, hanem sokan, akik korábban pályát módosítottak és nem pedagógusként dolgoznak az utóbbi években, hanem más szakmát választottak, ők is újra érdeklődnek az iskoláknál, hogy hogyan lehet visszajönni, milyen módon.

- jegyezte meg a politikus, aki hozzátette: reményeik szerint ez azt segíti elő, hogy minél jobb képességű tanárok legyenek az iskolákban, ezáltal minél korszerűbb tudást kapjanak a diákok, és így minél életrevalóbban tudjanak kikerülni a tanintézményekből. 

Rekordméretű volt az idei béremelés 

Az 1990-es rendszerváltás óta nem látott tanári béremelés érkezett február elején a tanárok és óvónők bankszámlájára. Sőt a magyar oktatástörténetben nem volt példa arra, hogy egyik napról a másikra 32,2 százalékkal emelkedjenek a bérek. A tankerületek adatai alapján:

 az I. fokozatban a megemelt átlagfizetés 601 992 forint;

a II. kategóriában 679 135 forint;

 egy átlagos iskolaigazgató pedig 1 018 403 forintot keres januártól. 

A költségvetésben 340 milliárd forintos béremelési alapot hoztak létre, amiben "egy cent európai uniós támogatás sincs", így magyar adófizetői pénzből kapják meg a pénzüket a tanárok. A mostani béremeléssel a tanárok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 71,8 százalékát, ez bruttó 652 ezer forintot jelent.

A baloldal akadályozta a béremelést

Rétvári Bence korábban arról is beszélt, hogy "az egész a gyerekekről szól", ezért érthetetlen, miért akadályozta a béremelést a baloldal. Külön szégyen, hogy azok kritizálják a béremelést ellenzékből, akik amikor kormányon voltak 2008-ban, elvettek egyhavi bért a tanároktól, ők voltak az egyetlenek, akik a rendszerváltozás óta csökkentették a tanári béreket.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek