kulcsár edina
Az éjjeled mellett a nappalodra is hat a közelgő telihold.
Akár hiszel benne, hogy teliholdkor minden más, akár nem, jobb, ha már most felkészülsz arra, ami február 24-én szombaton vár rád.
Ha csak a csillagászati jelenséget veszed figyelembe, akkor az éjszakai fényviszonyok megváltozása szerezhet nem mindennapi pillanatokat. Az időjárás szempontjából pedig a várható csapadék és a légköri nyomás együttesen hat az alvásod mennyiségére és minőségére is.
Azok az emberek, akik hóesésben rosszul vagy egyáltalán nem tudnak aludni, nem konkrétan magát a hóesést érzik meg, hanem a csapadékot eredményező légköri folyamatok hatásait. Például az éjszakai szokatlan fényviszonyok is hatnak rájuk, hiszen a megszokott éjszakai sötétséghez képest jóval világosabb van hóesésben
– mondta el a Ripostnak dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója korábban.
Ha hóesésre nem is, de a fényviszonyok megváltozására ezúttal is számíthatsz. A telihold okozta fényjelenség ugyanis hat az alvásodra. Mivel az égitest visszaveri a Nap fényét, megzavarja a nyugodt és tartós elalvásod. Ha pedig hosszú távon nem alszol jól, akkor az súlyosan károsíthatja az egészséged.
A megfelelő mennyiségű pihentető alvás a folyadék (leginkább víz) után a második legfontosabb dolog az életben maradáshoz. Az alvástól a sejtregenerációtól a hormonháztartás szabályozásáig rengeteg testi funkció működése függ. Bár az alvásigény egyénenként eltérő lehet, az alapelvek megegyeznek. Ha nem alszod ki magad, akkor olyan veszélyekkel kell számolnod, mint a gyenge immunrendszer, a gyorsabb bőröregedés, a gyakori fejfájás, a figyelemhiány, a szédülés, az ingerlékenység, a depresszió, a szívpanaszok és a magas vérnyomás.
Ezek elkerülése érdekében mindenképp tartsd szem előtt, hogy a legtöbb embernek napi 7-8 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy teste optimálisan működjön. Sajnos jellemző, hogy ennél jóval kevesebbet, akár csak napi 4-6 órát alszunk. Így érdemes újra gondolnod az alvási szokásaid, számolva azzal, hogy a telihold időszakában jóval fáradtabb leszel, így a kiesett alvásidőt sem árt pótolnod.
A telihold a testi állapotra is hatással bír. Már azt is bebizonyították, hogy összefügg a menstruációs ciklussal, és telihold napján több gyermek is születik. Statisztikai adatok szerint az orvosi ügyeleteken is több a problémás eset, ráadásul teliholdkor a közlekedési balesetek száma is nő.