kulcsár edina
Az 1881-ben megálmodott Nemzeti Fotóművészeti Múzeum jövőre a Városliget kapujában, az egykori Klösz-villában nyílik meg jövőre. Egykor itt lakott és dolgozott a magyar fotográfia egyik kiemelkedő alakja, Klösz György. Február 1-jén pedig megnyílt a leendő múzeum kistestvére a Millennium Házában. Ezzel végleg eldőlt, képzőművészeti alkotás-e a fotó.
Végleges otthonra talál a magyar fotóművészeti gyűjtemény, jövőre megnyílik a Nemzeti Fotóművészeti Múzeum - jelentette be február 1-jén csütörtökön Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter, amikor megnyitotta a Millennium Házában a Mélység/élesség, Remekművek a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményéből című időszaki kiállítást.
A magyar fotográfusok az elmúlt 170 évben világszínvonalú örökséget hagytak ránk, óriási teljesítményt nyújtottak, néhányuk nevét az egész világ megismerte
- mondta Csák János. Hangsúlyozta: 2025-től végre méltó helyen tudják bemutatni ezt a kiemelkedő művészeti munkát.
A fotóművészet a képzőművészet része, éppen ezért méltó helyen van a Szépművészeti Múzeum kebelében
- hangsúlyozta a Ripost kérdésére Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa. A Nemzeti Fotóművészeti Múzeum ugyanis a Szépművészeti Múzeum tagintézményeként működik majd, több mint háromezer négyzetméteren. Baán László hozzátette: a magyar fotográfia történetének több mint 700.000 darabos gyűjteményéről a világszínvonalú Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) gondoskodik majd, méltó helyen őrzi a teljes anyagot, amiből különböző tematikus kiállítások is rendezhetők.
Mostanáig Kecskemét adott otthont a fotóművészeti kiállításnak az egykori ortodox zsinagóga épületében, ahol alapítványi fenntarásban, a magyar fotográfia jelentőségéhez nem mérhető módon és feltételek között, kevesebb mint 300 négyzetméteren működött mostanáig. A múzeum ott sem szűnik meg, árulta el lapunknak Baán László, de végre megvalósul az évszázados álom, és az új intézmény jövőre megnyitja kapuit.
Ezzel a nemzetközileg egyik legismertebb és legelismertebb magyar művészeti ág talál méltó otthonra a megújuló Városliget kulturális tengelyében
- szögezte le a miniszteri biztos. Teljesül a fotográfiai szakma által egy csaknem másfél évszázada megfogalmazott igény, ugyanis Veress Ferenc, a nemzetközi hírű fotográfus, a szakma első szaklapjának alapítója 1881-ben a Budapesti Hírlap hasábjain tette közzé nyílt levelét, amelyben egy budapesti „mindennemű fényképészeti művekből rendezett országos és állandó kiállítás” létrejöttét szorgalmazta.
A közönség addig is megcsodálhatja többek közt André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassaï, Martin Munkácsi, illetve Robert Capa legfontosabb munkáit a február 1-jén a Millennium Házában nyílt Mélység/élesség című kiállításon, ami május 9-ig tart nyitva.
A több mint 150 művet felvonultató tárlaton a világhírű képek mellett fotótechnikai eszközök, különleges fényképezőgépek is láthatók.
A tárlat amellett, hogy lehetőséget nyújt a magyar fotótörténet áttekintésére, tematikus összeállításban mutatja be a képeket és információkat is elárul az alkotókról, a felvételek elkészítésének körülményeiről.
A kiállítás legkorábbi papíralapú fényképei az Orbán Balázs által jegyzett Balán rézbánya Erdélyben című felvétele, ami 1852 körül készült, valamint Rosti Pál 1857–1858 között, közép-amerikai utazásai során készült fényképei. A tárlaton erőteljes hangsúllyal szerepelnek a legfontosabb és legismertebb magyar kortárs fotográfusok, így például a kiállítás legújabb, tavaly készült műve Korniss Pétertől származik.