tóth gabi
Sokszor csalódást okoz, ha beleharapunk egy piros eperbe vagy a paprikába. Már sehol sincs a régi zamatos íz.
Veled is előfordult már, hogy nagyon megkívántál egy gyönyörű piros epret, ám amikor beleharaptál, nem érezted azt a telt, zamatos ízt, mint gyerekkorodban? Vajon tényleg csak a nosztalgia mondatja velünk, hogy a régi jó dolgokból már semmi sem maradt?
Egy új tanulmány szerint sajnos kimutatható, hogy valóban ízvesztés áldozatai lettünk, és régebben valóban ízletesebbek voltak a gyümölcsök és a zöldségek is. Az eper íztelenné válása két igen elterjedt gombaölő szer – a boszkalid (BOS) és a difenokonazol (DIF) – számlájára írható. A szóban forgó növényvédő szerek a tudósok szerint hatással lehetnek a szamóca sejtmechanizmusaira. Így az eperszem ugyan édes, ám visszafogott ízű lesz, ráadásul tápértéke is alacsonyabbá válik.
A kutatók három részre osztották az általuk termesztett epreket. Mindegyik csoportban azonos körülmények között nevelték a gyümölcsöket, egyik részüket azonban boszkaliddal, másik részüket pedig difenokonazollal kezelték, amikor az eperszemek még zöldek voltak. A harmadik csoportba osztott gyümölcsök esetében nem használtak gombaölő szert.
A teljesen kifejlett, érett gyümölcsök méretükben és színükben is teljesen megegyeztek – a kinézetüket tehát nem befolyásolta, hogy kezelték-e őket gombaölővel. A felszín alatt azonban számos eltérést fedezett fel a kutatócsoport, amelyeket mindkét növényvédő szer előidézett. A gombaölő szerek hatására csökkent a gyümölcsök szacharóz- és C-vitamin-tartalma. A cukrok savvá alakultak át, így csökkent a kezelt eperszemek édessége. A vegyszerek pedig megváltoztatták az illékony vegyületek mennyiségét, ez pedig íz- és aromavesztést eredményezett. Vakteszten is mindenki a kezeletlen epret hozta ki győztesnek.