tóth gabi
Több mint másfél millió magyar mondta el a véleményét arról, hogy a miniszterelnöknek milyen politikát kell képviselnie Brüsszelben.
A szuverenitás védelemről szóló nemzeti konzultáció keretében minden magyar ember elmondhatta a véleményét azokról a kérdésekről, amelyek alapvetően befolyásolják Magyarország gazdaságát és biztonságát. A postai úton és online formában is kitölthető kérdőíveket több mint másfél millióan töltötték ki.
A konzultációban Ukrajna uniós tagságának és finanszírozásának kérdése mellett mindenki elmondhatta véleményét az új uniós migrációs csomagról, és azokról a brüsszeli követelésekről és javaslatokról is, amelyek szűkítenék a magyar gazdaság mozgásterét. A génmódosított ukrán gabonára vonatkozó szabályok lazításáról is kialakíthatták az álláspontjukat a válaszadók.
A konzultció eredményéről Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő adott tájékoztatást:
Az önrendelkezés és a függetlenség mellett tettek hitet, és a kormányt felhatalmazták érdekeik képviseletére a további brüsszeli tárgyalásokon azok, akik részt vettek a nemzeti konzultáción
Továbbá kiemelte: az emberek jelezték, hogy „ők akarnak dönteni a saját sorsukról”, nem akarják, hogy egy szűk brüsszeli elit határozza meg az életüket. Nyilvánvalóvá tették azt is, hogy „nem akarnak háborút, fegyvert küldeni és nem akarnak nyitott határokat.
Hangsúlyozta: egyértelmű, és határozott megbízólevél a kormány számára a további brüsszeli tárgyalásokhoz az emberek felhatalmazása, azzal meg tudja védeni a kabinet a magyar emberek akaratát is.
Különösen fontosnak nevezte, hogy míg néhol Európában „nem hallják meg az emberek hangját”, ezért a választók kénytelenek olykor „traktorokon elvinni” a véleményüket, addig Magyarországon azt a kormány kérdésére mondhatják el az emberek, „nem kell az ajtókon dörömbölni”.
Úgy vélekedett: a jelek szerint Brüsszelben azért félnek kikérni az emberek véleményét, mert „esetleg nem az lesz az eredmény, mint amit a brüsszeli elit próbál egyre hangosabban harsogni”. A magyar kormány viszont azon lesz, hogy egészen Brüsszelig vigye el az emberek szavát és hangját – közölte.
A kormány korábban azt is közzétette, hogy pontosan milyen arányban válaszoltak az egyes kérdésekre a kérdőív kitöltői:
Orbán Viktor szerdán délután Brüsszelbe utazott, hogy részt vegyen az uniós országok vezetőinek legújabb csúcstalálkozóján. A rendkívüli csúcs fő témája Ukrajna támogatása lesz.
A miniszterelnök a minap a Le Point nevű francia hetilapnak adott interjút, amiben megerősítette: nem változott a magyar álláspont! Az ukrajnai háborúnak nincs katonai megoldása, tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség, a többi tagállam javaslata azonban a katonai megoldás irányába mutat, és azt javasolják, az EU négy év alatt adjon 50 milliárd eurót Ukrajnának.
Hozzátette: Magyarország, mint szuverén állam, ellenzi a költségvetésnek ezt a módosítását, de egy független országnak ezt a jogát a huszonhatok nem fogadják el, ezért próbálják Magyarországot meggyőzni, nyomást gyakorolni rá, zsarolni, hogy rákényszerítsék a támogatásra.
A miniszterelnök azt mondta, kompromisszumos ajánlatot tettek: Magyarország kész részt venni ebben a megoldásában, ha garantálják, hogy a tagállamok minden évben egyhangúlag döntenek arról, hogy továbbra is küldjék-e ezt a pénzt vagy sem. A kormányfő kifejtette, Brüsszelben azt mondják, hogy ha szuverén országként viselkedik, akkor Magyarországot azonnal hatalmas pénzügyi blokád alá veszik, és összekötik az ukrán kérdést a jogállamisággal, pedig a kettőnek semmi köze egymáshoz.
A legutóbbi nemzeti konzultáció komoly támogatást jelent Orbán Viktornak ahhoz, hogy a magyar emberek érdekeit tudja képviselni Brüsszelben.
Magyarország az egyetlen olyan ország ugyanis az Európai Unióban, ahol másfél millió ember véleményt formálhatott a legfontosabb kérdésekről.