kulcsár edina
Varju Lászlót másodfokon is elítélte a bíróság, mégsem mond le. A börtönbüntetésre ítélt Fekete-Győr András sem vonul vissza. A baloldal csak beszél a felelősségvállalásról.
A baloldali politikusok körében semminek sincs következménye. Felelősségvállalás helyett a bíróság, az ügyészség ellen vádaskodnak. Csütörtökön másodfokon is elítélta a bíróság Varju László DK-s képviselőt, de a DK-s politikus nem hajlandó lemondani. A Fővárosi Ítélőtábla részben megváltoztatta az elsőfokú ítéletet és nem csak választás rendje elleni bűntettben és garázdaságban, hanem testi sértésben is bűnösnek találta Varju Lászlót.
A gyurcsányista politikus ellen 2020 áprilisában emelt vádat az ügyészség. Az egyik vádpont szerint Varju, a DK képviselőjelöltjeként a 2018-as országgyűlési választások előtt, győzelmi esélyeinek növelése érdekében, visszalépésre akart bírni egy független képviselőt, akinek ezért anyagi ellenszolgáltatást ígért.
A másik két vádpont az ellenzék 2018 decemberi, MTVA-székháznál okozott botrányához kapcsolódik, amikor is Varju politikustársaival együtt randalírozott az épületben, összetűzésbe kerülve az ottani biztonsági szolgálattal. A képviselő a vád szerint egy biztonsági őrnek nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott.
Indokolásában a tanácsvezető bíró kifejtette: a képviselőnek nem volt joga bemenni a közszolgálati televízió stúdiójába, fellépését a televízió székházában provokatívnak és támadónak nevezte.
A politikus azonban azt hangoztatta, hogy szerinte azért került bíróság elé, mert a kormánypárti többségnek nem tetszik az ő politikai véleménye, és ez egy megfélemlítési folyamat része.
Varju László nem válaszolt arra a kérdésre, hogy lemond-e országgyűlési képviselői mandátumáról. Egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy szerinte törvénysértő ítélet született, bár azt nem árulta el, hogy miért tartja jogszabályokba ütközőnek a bírói döntést.
A csütörtöki ítélethozatal előtt Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke kísérletet tett arra, hogy nyomást gyakoroljon a bíróságra. A bukott kormányfő azt üzente híveinek, hogy nem kell szégyenlősnek lenni, jegyezzék meg az ügyészek és a bírók nevét, mert jók lesznek majd tanúknak egy, a rendszer ellen folytatott eljárásban.
Távozzon a közéletből Varju és Fekete-Győr!
Fekete-Győr Andrást, a Momentum volt elnökét is a közelmúltban ítélte el másodfokon el a bíróság hivatalos személy elleni erőszak miatt. A politikus 2018 decemberében az Országházat védő rendőrök felé füstbombát dobott. Ő másodfokon egy év börtönbüntetést kapott, de nem mond le parlamenti mandátumáról.
A kormánypártok nevében a Fidesz frakcióvezetője arra szólította fel a baloldalt, hogy szüntesse be a közéleti erőszakot és az emberek hazugságokon alapuló hergelését. Kocsis Máté csütörtökön Balatonalmádiban, a Fidesz-KDNP kétnapos, kihelyezett frakcióüléséről beszámoló sajtótájékoztatón a közéletről való távozásra szólította fel Varju Lászlót (DK) és Fekete-Győr Andrást (Momentum).
Kocsis Máté arra hivatkozott: csütörtökön elítélték Varju Lászlót testi sértés miatt, Fekete-Győr Andrást pedig korábban hivatalos személy elleni erőszak miatti ügyében ítélte el a bíróság. "Azt szeretnénk kérni, minden vitát felülírva, hogy akit jogerősen elítélnek garázdaságért, testi sértésért és miegyebekért, az a mai nappal haladéktalanul távozzon a magyar közéletből" - mondta.
Kocsis Máté megjegyezte: az efféle erőszakos fellépés nem idegen a magyar baloldali politikától, mert a hatalomért és a pénzért bármire képesek. Úgy értékelte, hogy egyre több a közéleti agresszió. Ide sorolta az antifamozgalom erőszakos akcióját is, amit a napokban a józsefvárosi Fidesz-irodával szemben követett el a Szikra Mozgalom egyik tagja. Jámbor Andrással szemben ugyan nem hozott a bíróság ítéletet, de a politikai felelősséget viselnie kell - mondta Kocsis Máté a Párbeszéd képviselőjéről.