kulcsár edina
Egyre több országban felmerül a lehetősége annak, hogy az iskolákban korlátozzák, vagy egyenesen megtiltsák a diákoknak a mobiltelefonok használatát a tanítás ideje alatt. Megkérdeztük olvasóinkat, hogy szerintük mi lenne a legjobb megoldás.
Nagy vihart kavart, hogy a szlovák oktatásügyi miniszter bejelentette: akár teljesen betilthatják a mobiltelefonok használatát az alsó tagozatosoknak, míg a felsősök esetében korlátoznák a mobilhasználatot. Ennek részleteiről március végén jelenhet meg Szlovákiában egy minisztériumi rendelet. Az eset nem példa nélküli: Angliában több iskolaigazgató is betiltotta már a mobiltelefon-használatot, miután a brit oktatási minisztérium egy nem kötelező iránymutatásban tett erre vonatkozó javaslatokat az intézményeknek. A tiltást bevezető iskolák arról számoltak be, hogy mobilok nélkül a diákok jobban koncentrálnak a tanulásra, javul a magatartásuk, ezáltal pedig a tanárok dolga is egyszerűbb lett.
Egy, a Ripostnak nyilatkozó pedagógusnak felemás tapasztalatai vannak a mobilok tiltásával kapcsolatban. Zoltán nem tartja jó ötletnek a teljes tiltást, már csak azért sem, mert a tanterv idehaza sok dologban a telekommunikációs eszközökre épül, vagyis ezek használata elkerülhetetlen az iskolákban. Hozzátette, hogy dolgozott olyan intézményben, ahol próbálták korlátozni a diákok mobilhasználatát, de ezt a tanulók könnyen kijátszották. Ugyanakkor megemlítette, hogy a részleges korlátozás, vagyis ha a például a nagyszünetben mobilozhattak a tanulók, az bevált. Zoltán személyes véleménye szülőként és pedagógusként is az, hogy jobb, ha van a gyerekeknél mobiltelefon, mert több előnye van, mint hátránya. Hozzátette ugyanakkor, hogy tapasztalt már visszaéléseket, például amikor arra használták a diákok a mobilt, hogy a közösségi oldalakon egymást gúnyolják.
Feltettük a kérdést olvasóinknak is: Te betiltanád az iskolákban a mobilozást? Két óra alatt közel négyszázan szóltak hozzá a témához, ami azt mutatja, hogy erről mindenkinek megvan a véleménye. Sokan írtak egyszerűen csak annyit: "Igen!" Van, aki válaszát nyomatékosította is:
Teljes mértékben!!!
"Nagyon igen! "Abszolút!" "Óra előtt leadni!" "De be ám!"
Ria kicsit megengedőbb: "Óra alatt igen. Szünetben lehet." Zsani szerint is: "Az órán igen, de legyen nála".
Mari meg is indokolja:
Igen, az órán figyeljenek, szünetekben beszélgessenek egymással.
Mónika elmondása alapján Írországban már be is tiltották az órai mobilozást. "Középiskolában csak megengedett órákon, a tananyag miatt vehetik elő."
Domokos viszont az ellenkező véleményen van:
A mobilozás betiltása az emberi szabadságjogok korlátozása.
"A tanórákon mindenképpen" – fogalmazott Hilda, akinek az álláspontját többen is képviselik.
Zsani megengedőbb lenne:
A tanárórákon mindenképpen, de azért legyen nála mobil
Luca a saját tapasztalatiról írt:
"Mindig kikapcsoltam a suliban a mobilt, tanítás végén pedig vissza"
Mi is felnőttünk mobil nélkül
– hozta fel példaként egy anyuka.