tóth gabi
Bevezetnek egy új papírt, és a nyugdíjas korukra tudatosan készülők is kapnak itt egy esélyt. Ezt érdemes tudni az új Prémium Magyar Állampapírról és a bárki számára elérhető nyugdíj-előtakarékossági számláról!
Lezárták az igen népszerű Prémium Magyar Állampapír értékesítését, helyette egy új sorozatot bocsájtottak ki. Emellett lehetővé tették, hogy bárki nyugdíj-előtakarékossági célból is vásárolhasson állampapírt. Mutatjuk a részleteket!
Az új papír február 7. óta vásárolható meg, a régi PMÁP-ból pedig csak február 6-ig lehetett venni. Az új, 8 éves futamidejű kötvény az első kamatperiódusra (2025. április 22-ig) évi 7,9%-os kamatot fizet, majd 2025-től a 2032/J PMÁP sorozatú papírok is inflációkövetővé változnak. Emellett az új állampapír az első 4 évben 0,5 százalékpont kamatprémiumot is fizet a megelőző év átlagos inflációja felett, az utolsó 3 évben pedig magasabb, 1 százalékpont lesz ez a prémium. A régi és az új PMÁP között tehát a kifizetett kamat mértéke a fő eltérés. A Bankmonitor példája alapján egy 10 milliós befektetésre a régi, február 6-ig vásárolható PMÁP 1,19 millió forintot, az új, február 7-től vásárolható pedig 950.000 forintot fizet.
Februártól nyugdíj-előtakarékossági célból is vásárolható állampapír a Magyar Államkincstárnál -közölte Varga Mihály pénzügyminiszter. Az úgynevezett Kincstári nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) szolgáltatása forintalapú állampapírba fektetett nyugdíj-előtakarékosságra használható. Az ingyenes számlanyitás feltétele, hogy rendelkezzünk valamilyen értékpapírszámlával a Kincstárban. (Ilyen számlára ugyancsak mindenki ingyenesen jogosult, ennek részleteiről itt írtunk korábban.) Ha ez megvan, a NYESZ számla azonnal, online is megnyitható az Ügyfélkapun keresztül, valamint személyesen a Kincstár állampapír-értékesítési ügyfélszolgálatain. Ezt követően a Webkincstáron és Mobilkincstáron keresztül is intézhetjük a megtakarításainkat. Aki ilyen módon takarékoskodik a nyugdíjas éveire, személyijövedelemadó-visszatérítésre is jogosult lesz.
Egyrészt az új típusú számla díjmentes, pár kattintással megnyitható, és adó-visszatérítés is jár hozzá. Az adó-visszatérítés mértéke az évente NYESZ számlára történt befizetéseinek 20%-a, de maximum 100.000 forint. Az adó-visszatérítést a NAV a nyugdíj-előtakarékossági számlára utalja, ahol az összeg további állampapír-vásárlásra is felhasználható lesz. NYESZ-t tehát bárkinek érdemes nyitnia, aki ki tudja használni a 20%-os adó-visszatérítést (tehát tud venni valamilyen állampapírt legalább 500.000 forint értékben), és 10 évig a számlán tudja hagyni a megtakarítását. Ellenkező esetben ugyanis nemcsak kamatadót és szociális hozzájárulást kell fizetni a betett összeg után, hanem a korábban jóváírt adó-visszatérítést is vissza kell fizetni, 20 százalékkal növelt értékkel számolva.
Ha többféle nyugdíj-megtakarítása is van valakinek (például Önkéntes Nyugdíjpénztár és NYESZ), akkor a maximálisan visszaigényelhető összeg ezen nyugdíjcélú megtakarításokra 100.000 forintról összesen évi 280.000 forintra nő – olvasható az államkincstár weboldalán.