Létrehozva: 2023.11.23.

Ingyenes értékpapírszámlát kap minden magyar: mire jó és mire nem egy ilyen számla?

Varga Mihály pénzügyminiszter új programot jelentett be egy kongresszuson. Eszerint minden magyarnak állampolgári jogon biztosítanak majd kincstári értékpapírszámlát. Erre lehet majd ezt használni.

A bejelentés szerint alanyi jogon minden magyar állampolgárnak jár majd egy ingyenes kincstári értékpapírszámla. Ez a lehetőség már most is létezik, ilyet bárki nyithat, de a tervek szerint ezután az állam automatikusan megteszi mindenkinek, már csak élni kell a lehetőséggel. De mire jó egyáltalán egy ilyen számla és mire nem?

bankszámla, értékpapírszámla, számla, bankolás, bank, applikáció
Képünk illusztráció Fotó: NicoElNino / Shutterstock

Mi az az értékpapírszámla és mire lehet használni?

A Magyar Államkincstárnál és a bankoknál jelenleg is lehet ilyen számlát nyitni. Egy ilyen számla arra jó, hogy azon keresztül állampapírt vagy értékpapírt vegyünk és adjunk el. Az államkincstárnál nyitott számla abban más, mint a bankoknál, brókercégeknél nyitható, hogy ingyenes, viszont csak állampapírt lehet rajta tartani. A bankoknál nyitott számlán viszont más fajta értékpapírt (részvényt, befektetési jegyet, vállalati kötvényt, stb.) is tarthatunk, viszont számolnunk kell a különböző számlavezetési és forgalmazási díjakkal. Aki csak állampapírt tartana egy ilyen számlán, annak az államkincstárnál érdemes értékpapírszámlát nyitnia, mivel a piacon jelenleg nincs annál olcsóbb lehetőség.

Mire nem jó egy értékpapírszámla?

Fontos kihangsúlyozni, hogy az értékpapírszámla kifejezetten értékpapírok tartására és forgalmazására szolgál, nem helyettesíti a hagyományos bankszámlát. Ugyanis csak a fizetési számlán keresztül intézhetjük a mindennapi pénzügyeinket, átutalásainkat, vásárlásainkat, ide érkeznek a nekünk utalt pénzek, illetve erről vonják a szolgáltatók például a rezsikiadásainkat is. Az állami ingyenes értékpapírszámlánktól független erre továbbra is szükség lesz-figyelmeztet a Bank360.hu.

Miben lesz más az új értékpapírszámla?

A pénzügyminiszter bejelentés tehát nem egy új lehetőség, hanem egy már működő szolgáltatás kiterjesztése. Az újdonság a mostanihoz képest annyi lehet, hogy nem kell majd külön létrehozni a kincstári értékpapírszámlát, az automatikusan létrejön, már csak használni kell. Valószínűleg a jogosultak számára automatikusan létrehozzák azokat, és értesítik erről őket. Ezt követően már szabadon használhatók lesznek állampapírok vásárlására és eladására például az ügyfélkapus vagy azon keresztül létrehozott kódokkal, jelszavakkal. Ennek használata a szakértők szerint valószínűleg nem lesz kötelező, vagyis állampapírokat továbbra is adhat és vehet majd bárki a nem kincstári értékpapírszámláján is.

állampapír, államkötvény
Állampapír vásárlásra lehet használni az értékpapírszámlákat. Fotó: KALLUS GYORGY / Világgazdaság

Hogyan vehetünk most állampapírt?

A lakossági állampapír vásárlás sok helyen lehetséges. Például a Magyar Államkincstárnál és a különböző lakossági forgalmazóknál, bankoknál, pénzügyi szolgáltatóknál és a kijelölt postákon. Ezekkel kapcsolatban azt érdemes tudni, hogy a Magyar Államkincstáron és a Magyar Postán keresztül vásárolt állampapírok ingyenesen vásárolhatók, a lakossági forgalmazók viszont díjat számíthatnak fel a vásárlás után. Vásárlás előtt az EHM-eket (Egységesített Értékpapír Hozam Mutató) érdemes összehasonlítani. Ez a mutató az állampapírok által elérhető hozamot teszi összehasonlíthatóvá és kötelező közzétenni az állampapír ajánlatoknál.

Milyen állampapírt érdemes most venni?

Sokféle lakossági állampapírt lehet venni, nemrég indult el például egy új bónusz állampapír értékesítése 2027/N BMÁP néven, de ott van az inflációkövető állampapír vagy a kétéves kincstári takarékjegy. Azt, hogy melyiket érdemes megvenni, sok mindentől függ az EHM-en kívül is, például, hogy mennyi pénzt és mennyi időre tudunk lekötni. De ha csak az éves kamatokat nézzük, a következő a helyzet:

  • 2027/N (bónusz állampapír) induló éves kamata 9,31%;
  • Kincstári Takarékjegy (kétéves) éves kamata fix 8,5%;
  • Egyéves Magyar Állampapír éves kamata fix 8%;
  • Egyéves Kincstári Takarékjegy éves kamata fix 8%;
  • Magyar Állampapír Plusz (5 éves futamidő) éves átlagos hozama 4,95%;
  • 2033/I PMÁP (inflációkövető állampapír), éves kamata 14,75% (jövőre akár 18% fölé is emelkedhet).

Ez alapján elmondható, hogy továbbra is az inflációkövető állampapír a lakossági állampapírok sztárja.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek