Létrehozva: 2024.02.27.

A gyerekek kétharmada jelöl vissza idegeneket a neten - mit tehetnek ez ellen a szülők?

Azoknak a szülőknek a gyermekei, akik lazábban vagy egyáltalán nem alkalmaznak online szülői felügyeletet, könnyebben engednek a közelükbe idegeneket. Íme néhány eszköz, amivel megvédheted a netező gyerekeidet!

A gyermekek védelme a szülők egyik legfontosabb feladata az online térben is, mivel az interneten elérhető kockázatok a legártatlanabbakat is megtalálhatják. Ezek elkerülésében segíthetnek a digitális szülői felügyeleti lehetőségek. Mutatjuk, melyek ezek!

jogellenes tartalom jelentése zaklatás, szülői felügyelet szoftver, internet, káros tartalom
Íme néhány eszköz, amivel megvédhetik a szülők a netező gyerekeket! Fotó: Stenko Vlad / Shutterstock

Rengeteg veszélyt rejt az internet

Álhírek, 18+ tartalmak, zsaroló és adathalász üzenetek, magát a diákokkal egykorúnak kiadó felnőttek, online zaklatás, pedofília és még sorolhatnánk azokat a veszélyeket, amiknek már az egészen fiatal internetfelhasználók is ki vannak téve. Egy friss felmérés szerint már a 7-10 éves gyerekek is gyakran találkoznak káros tartalmakkal, de a 15-18 év közöttieknél már 86 százalék ennek az esélye! Az a szülő, aki felelősségteljesen szeretné megoldani a kütyü és az internet közelébe került gyermek védelmét és úgy érzi, hogy ebben segítségre van szüksége, annak érdemes átolvasnia a hatóság új kiadványát.

Ezért fontos az online szülői felügyelet

Az, hogy a szülők szabályokat hoznak az internet használatára vonatkozóan, hatással van a gyermekek online ismerkedésére és az ahhoz kötődő kockázatok mértékére - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Felmérésük szerint a passzív szülők gyermekeinek közel háromnegyede (73,3%-a) jelölt vissza a közösségi médiában ismeretleneket, míg ugyanez az arány az aktív stratégiát folytató szülők gyermekeinek esetében "csak" közel egynegyed volt (26,7%). Az NMHH kutatása rámutat arra is, hogy az aktív stratégiát folytató szülők gyermekeinek 85,6%-a megbeszéli a szüleivel, hogy visszajelöljön-e idegent a közösségi médiában, míg ugyanez az arány a passzív stratégiát folytató szülők gyermekeinek esetében mindössze 14,8%.

Így segít a hatóság

Gyermekeink online védelméhez az egyik legfontosabb fegyver a digitális szülői felügyeleti lehetőségek. Ezeket ismerteti az NMHH új, szülőknek szóló kiadványa. Az útmutatóból kiderül, hogy

  • a legnagyobb mobil operációs rendszerek (Android, iOS) milyen szülői felügyeleti beállításokat biztosítanak,
  • a felügyelet hogyan terjeszthető ki az applikációkra vagy a gyermek által elérhető streamingoldalakra.

A kiadvány mellett videók mutatják be lépésről lépésre a szülői felügyelet beállításának menetét:

A szülői felügyeleti szoftverek mellett egy digitális házirend kialakítása is segíthet

A gyermekek online jóllétének biztosításában és az internetes kockázatok csökkentésében egy digitális házirend kialakítása is sokat segíthet. A házirendben rögzíthetjük például a digitális térben elfogadott viselkedési mintákat. Az eszközhasználat mellett érdemes kitérni az online térben érvényes egyéb szabályokra is, például, hogy kit jelölhet a gyermek ismerősnek vagy kinek a jelölését fogadhatja el. Az elvárásokat a gyermekek bevonásával alakítsuk ki, így érezni fogják, hogy fontos a véleményük. Fontos az is, hogy a házirend mindenkire vonatkozzon – apára és anyára is! Mutassunk a gyerekeknek példát azzal, hogy mi sem nyomkodjuk a mobilt evés közben!

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek