kulcsár edina
Sokan találgatják, marad-e pozíciójában Ursula von der Leyen az uniós választások után. Bár a Bizottság elnöke még nem jelentette be, indul-e a jelöltségért, egyelőre ő tűnik a befutónak, de a vakcinabotrány okozhat még meglepetést.
Hamarosan dönt az Európai Unió Bírósága abban a perben, amit a New York Times nyújtott be az Európai Bizottság ellen – írja a Politico. Az amerikai lap keresete szerint a Bizottság törvényt sértett, amikor nem biztosított hozzáférést az Ursula von der Leyen és Albert Bourla között váltott üzenetekhez, melyekben állítólag a Bizottság elnöke és a Pfizer gyógyszeripari óriáscég vezérigazgatója lényegében megállapodott a vakcinabeszerzések főbb részleteiben.
A nézeteltérés 2021-re nyúlik vissza, amikor a New York Times feltárta, hogy von der Leyen és Albert Bourla személyesen tárgyalta meg, hogy a Pfizer 900 millió adag oltóanyagot szállít az EU-tagországoknak a Covid-19 vírus ellen kifejlesztett vakcinából. Vagyis az EU a lakosság háromszoros beoltásához elegendő mennyiséget rendelt az oltásból.
A korábbi oltóanyag-megállapodások bonyolult tárgyalási folyamaton mentek keresztül, a fenti esetben azonban von der Leyen állítólag közvetlenül Bourlával tárgyalta meg az üzlet fő elemeit a szöveges üzenetváltásokon keresztül.
A Bizottság megtagadta az újságíróktól, hogy betekinthessenek a szöveges üzenetekbe, azzal érvelve, hogy ha léteznek is ilyenek, nem találja azokat. A koronavírus-járványt vizsgáló uniós parlamenti különbizottság hiába próbálta meg rávenni von der Leyent, a Bizottság elnökét, hogy válaszoljon a testület kérdéseire.
Milliárdos nyereségről beszélünk, amelyet ezek a vakcinagyártók szereztek
– mondta Kathleen Van Brempt belga EP-képviselő, a különbizottság elnöke. A képviselőnő elmondta, nem hiszi, hogy a Bizottság elnöke korrupt lenne, de az átláthatóság hiánya aláásta a demokratikus felügyeletet.
Von der Leyen mindeddig kerülte a témát, és ez nyerő stratégia volt számára. Kérdés, ha az Európai Unió Bírósága úgy dönt, ki kell adni a vakcinaügylettel kapcsolatos információkat, az változtat-e von der Leyen magatartásán. A bíróság döntése ugyanis nem kötelező számára, de kínos lehet az EP-választások előtt.
Még robbanásveszélyesebb az Európai Ügyészség által az EU vakcinabeszerzésével kapcsolatban folyamatban lévő vizsgálat. Nem világos, hogy von der Leyen van-e az ügyészek célkeresztjében, de nem zárható ki.
Eközben egyre nyilvánvalóbb, hogy az EU eurómilliárdokat pazarolt el a Pfizerrel kötött megállapodásban. Legalább 215 millió adag oltóanyagot kidobtak, ami becslések szerint az adófizetők 4 milliárd eurójába került.