kulcsár edina
A Vig Mór-féle számlagyár ügyében folyamatban levő nyomozás nyilvánosságra került részletei alapján olyan bűncselekmények is megvalósulhattak a Lánchíd munkálataival összefüggésben, mint a vesztegetés, a sikkasztás, valamint a hűtlen kezelés.
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) megindította a vizsgálatot a Lánchíd felújítása kapcsán, Tényi István közérdekű bejelentése alapján. Ez derül ki abból a sajtóválaszból, amelyet a hivatal adott a Magyar Nemzet kérdéseire. A Kehinél közölték azt is, pontosan mit vizsgálnak.
„A kormányzati ellenőrzés keretében a közpénzek felhasználása, valamint a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás szabályszerűségének, gazdaságosságának és hatékonyságának vizsgálatára kerül sor”
– áll a válaszban.
Mint megírtuk, bejelentésében Tényi István felhívta a figyelmet arra, hogy a Vig Mór-féle számlagyár ügyében folyamatban levő nyomozás nyilvánosságra került részletei alapján olyan bűncselekmények is megvalósulhattak a Lánchíd felújításával összefüggésben, mint a vesztegetés, a sikkasztás, valamint a hűtlen kezelés. A bejelentő arra is emlékeztetett, hogy egy 2018-as határozatban a kormányzat a Lánchíd felújításához hatmilliárd forint támogatást állapított meg, amelyhez a kabinet és Budapest Főváros Önkormányzata között támogatási szerződés jött létre. A fentieken túlmenően a fővárosi önkormányzat a további forrásokat több mint húszmilliárd forint összegű beruházási hitelből biztosította, melyhez a kormány előzetes hozzájárulására is szükség volt.
A felújítás kapcsán ugyancsak érdemes felidézni, hogy a Karácsony Gergely-féle városvezetés, miután érvénytelenítette az elődje által a Lánchíd rekonstrukciójára kiírt tendert, újat hirdetett meg, amelyen ugyanúgy az A-Híd Zrt. lett a befutó, mint annak előtte.
Karácsonyék ugyanakkor jóval magasabb összegért bízták meg a kivitelezőt a híd felújításával annál, mint amennyiért Tarlós Istvánék tervezték: a 21,8 milliárd forintos végösszegből 26,7 milliárd forint lett, vagyis közel ötmilliárddal több az eredeti ajánlatban szereplő számnál.
Ráadásul megváltoztak más fontos szerződéses feltételek is: a Tarlós alatt lezárt tenderhez képest majdnem hatvanszorosára (!), 4,2 milliárd forintra emelték a kivitelezőnek járó előleget, miközben a céget terhelő kötbért megfelezték.
A százmilliók útja
Mindeközben a bejelentésben is megemlített számlagyárbotrány, vagyis az Amnesty International Magyarország igazgatójának testvére körüli büntetőügy egyre csak dagad. Ismeretes: Vig Dávid testvérét, Vig Mórt november végén vették őrizetbe különösen jelentős értékre, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás gyanújával. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói megannyi helyszínen tartottak házkutatást, többek között a Lánchíd felújítását kivitelező A-Híd Zrt.-nél is.
A napokban nyilvánosságra került hírek szerint a költségvetési csalással gyanúsított Vig Mór cégének, a Sunstrike Hungary Kft.-nek 1,4 milliárd forintot utalhatott át az Apáthy Endre-féle A-Híd Zrt.
2020 novembere és 2022 júliusa között, az összeg jelentős részét – 900 millió forintot – pedig továbbutalhatták Vig Mór magán-, illetve ügyvédi letéti számlájára. Az összegeket végül készpénzben felvették.