INSIDER

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.01.24.

Szörnyű napra ébredtünk, ennél rosszabb már nem lesz az idén

Tudósok számításai alapján jöttek rá, miért január 24-e az év legrosszabb napja.

A hét elején több lap számolt be arról, január 22. hétfő, azaz a Blue Monday 2024-es év legnyomasztóbb napja. Ez azonban nem egészen van így. Mutatjuk, hogy pontosan miért január 24. szerda az!

depresszió, fájdalom, elkeseredés
A képlet szerint január 24. szerda az idei év legrosszabb napja (Képünk illusztráció) Fotó: Pexels

Dr. Elena Touroni pszichológus szerint semmilyen bizonyítéka nincs annak, hogy a mentális egészségügyi problémák és a naptár napjai összefüggésben vannak egymással. Mégis, a statisztikai adatok alapján elmondható, hogy vannak az évnek olyan időszakai, amikor egy-egy adott negatív esemény az átlagosnál gyakrabban fordul elő.

A nyaralások utáni vágyra alapoznak

Egyesek szerint a Blue Monday nemcsak hogy kamu, de a Sky Travel nevű légitársaság találta ki, majd terjesztette el, egyfajta marketing stratégiaként. Az volt a céljuk, hogy a britek sokkal többet nyaraljanak külföldön ilyenkor. Azóta más cégek is igyekeznek azt sugallni, hogy termékeikkel csökkenthető a levertség azon a bizonyos hétfőn.

Különleges képletet alkottak

A tengerentúli utazások elterjedése egy brit pszichológus, Cliff Arnallt nevéhez köthető, akit arra kértek, számítsa ki, hogy melyik a legrosszabb nap az évben. Ehhez megalkotott egy különleges képletet, melybe olyan tények kerültek bele, mint az időjárás, az adósságok, a még távolinak tűnő fizetés, a karácsony óta eltelt idő, az újévi fogadalmak nyomasztó megszegése és az ezzel járó alacsony motivációs szint.

Az eredeti, 2005-ös eredmény egyértelműen január 24-et hozta ki az év legrosszabb napjának

Az egyenletet többen értelmetlennek tartják, arra hivatkozva, hogy az időjárás annyira változékony, hogy arra nem lehet alapozni. Dr. Elena Touroni pszichológus tanácsadó szerint a mentális egészséggel kapcsolatos tévhitek pont az ilyen kezdeményezések miatt alakulnak ki. A szakember szerint:

Túlságosan leegyszerűsíti a helyzetet, ha egyetlen napot tesznek meg a legnyomasztóbb napnak.

Kár egy napot hibáztatni?

Dr. Jon Van Niekerk, a Royal College of Psychiatrists Általános Felnőtt Karának elnöke elmondta:

Bizonyított, hogy a rossz hangulatra és a szorongásra a fényviszonyok megváltozása is komoly hatással van.

Amiatt, hogy télen rövidebbek a nappalok és borúsabb az időjárás, sokan szenvednek a téli depressziónak nevezett állapottól. Ez olyan nehézségeket okoz, mint a rossz hangulat, az ingerlékenység, a súlygyarapodás, a különféle fejfájások, a feszültség és az alvászavar. A szakemberek a rendszeres testmozgást javasolják ezek enyhítésére, mely endorfint és szerotonint termel a szervezetben, ami javít a kedélyállapoton.

A néha előforduló rossz hangulatot, a téli depressziót és a mentális betegségeket ugyanakkor fontos, hogy meg tudják egymástól különböztetni az emberek – mondta Dr. Van Niekerk, majd hozzátette:

Az embereknél ezek a betegségek bármikor kialakulhatnak és akár hetekig, hónapokig, egyes estekben pedig évekig is eltarthatnak.

Van segítség!

Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel a www.ongyilkossagmegelozes.hu oldalt!

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek