kulcsár edina
A légköri jelenségek szívbetegséget kiváltó változásaira a Semmelweis Egyetem kutatása szerint a cukorbetegek, a férfiak és az 55 évnél idősebbek a legérzékenyebbek.
A Semmelweis Egyetem legújabb kutatása összefüggést talált az időjárás és a szív, valamint érrendszeri betegségek kialakulása között. A tudósok szerint a cukorbetegek, az 55 évnél idősebbek és a férfiak a legérzékenyebbek a szív- és érrendszeri betegségeket kiváltó légköri jelenségek változásaira.
Az egyetem több éve végez különféle vizsgálatokat ezen a területen és mára úgy látják, hogy egy úgynevezett kardiometeorológiai szakterületet kell létrehozni a téma kapcsán – derül ki a Semmelweis Egyetem legújabb kutatását taglaló közleményből.
A szakemberek több mint hétezer embert vizsgáltak meg 2017 és 2021 között. Arra keresték a választ, hogy a légköri paramétereknek együttesen milyen szerepe lehet a szívet és az érrendszert érintő betegségek kialakulásában. Keresték emellett a legveszélyeztetettebb csoportokat.
Az Európai Kardiológiai Társaság éves kongresszusán és a nemrég Londonban is bemutatott eredmények szerint a diabéteszes betegek lehetnek a legérzékenyebbek a légköri változásokra.
A hőmérséklet ingadozása és az emelkedett ózonkoncentráció együttesen olyan hatást gyakorol, mely a cukorbetegek szív- és érrendszeri problémáinak esetszámát nagy mértékben növeli – derül ki a kutatásból és annak eredményeiből. Ugyanezt figyelték meg a férfiak, valamint az 55 évnél idősebbek esetében.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak az extrém időjárási körülmények, a hőhullámok, a viharok, a légköri frontok, az áradások, és jelenleg 3.6 billió ember van közvetlenül kitéve a globális felmelegedés következményeinek. A WHO előrejelzése alapján 2030 és 2050 között évente 250 ezerrel emelkedhet az éghajlatváltozásból adódó halálozások száma világszerte.
Kardiometeorológia
A kardiometeorológia mint új tudományterület azt vizsgálja, hogy a szív- és érrendszeri betegségek számát hogyan emelik a légköri paraméterek és a klímaváltozás. Mindemellett olyan prevenciós stratégiák kidolgozásával is foglalkozik, melyek megelőzhetik a szív – és érrendszeri rizikófaktorokat jelentő környezeti tényezők negatív hatásait. Különlegessége, hogy míg a korábbi tanulmányok többsége csupán egy-egy időjárási és légszennyezési tényező különálló szerepét vette górcső alá, addig a Semmelweis kutatói a különböző faktorok együttes egészségügyi hatásaira fókuszálnak.