tóth gabi
Családok ezreinek kellett elmenekülnie otthonából Ukrajnából és Izraelből is az elmúlt két évben, hátrahagyva mindent. Magyarország továbbra is a legbiztonságosabb ország Európában.
A karácsony közeledtével mindenki arra vágyik, hogy együtt ünnepelhessen, békében a családjával. Vannak azonban olyan országok, ahol nem csak a karácsony, de a mindennapok sem biztonságosak. Családok ezreinek kellett elhagynia otthonát az elmúlt két évben. 2022-ben Ukrajnából kényszerültek menekülni az emberek, 2023 októberében pedig már Izrael sem vált biztonságossá. Magyarország azonban békét és biztonságot nyújt mindenki számára, az ünnepek alatt is.
A Global Peace Index (GPI) listája szerint Magyarország az egyik legbiztonságosabb, legbékésebb ország a világon. Előkelő helyet szerzett meg a listán, 18. legbékésebb országként, szemben a 157. Ukrajnával és a 143. Izraellel, ahonnan sok háborús menekült lelt békére országunkban.
Ezt bizonyítja az is, hogy novemberben két Eb-selejtezőt is a felcsúti Pancho Arénában játszott az izraeli válogatott az Izrael és a Hamász terrorszervezet között kitört háború miatt. Az izraeli oldalak ki is emelték, hogy hálásak Magyarországnak azért, amiért hazánkban rendezhetik meg a hazai mérkőzéseiket, ráadásul a feltételekkel és az infrastruktúrával is maximálisan elégedettek voltak.
A biztonság persze nem csak a sportban mutatkozik meg: Balatonőszödön az egykor kormányzati tisztviselők üdülőhelyeként szolgáló Machne Chabad komplexum biztonságos menedéket nyújt a háború elől menekülő zsidóknak, ahol a családok békére lelhetnek, a gyerekek pedig tanulhatnak, sportolhatnak, de pszichológiai támogatást is kapnak.
2022 elején a komplexumot felújították, hogy befogadja az ukrán zsidókat, biztonságos menedékként szolgálva a háború borzalmai elől menekülőknek. A projektet a Magyar Zsidó Közösségek Kis Szövetsége (EMIH), az Ukrán Zsidó Hitközségek Szövetsége és a magyar kormány finanszírozta. Azóta azonban már nem csak Ukrajnából, de Izraelből is érkeznek ide családok, menedéket kérve, a biztonság és béke reményében. Jelenleg körülbelül 200 ember él Machne Chabadban. A fele menekült Ukrajnából és Izraelből.
Ez a hely egyedülálló, mert biztonságérzetet ad az embereknek, és kitör a feszültségből. Melegen tartottak és gondoskodtak rólunk
– mondta Hana Shatagin, egy 29 éves ukrán ügyvéd a DailyMail-nek, miután hat hetet töltött a Machne Chabadban férjével és gyermekükkel Balatonőszödön. A komplexumból egy valóságos zsidó „mentőfalu" lett, ahol mindenki békében és biztonságban ünnepelhet karácsonykor is.
„Gondoskodunk arról, hogy az emberek jól étkezzenek, megbizonyosodjunk arról, hogy egészségesek, pszichológiailag egészségesek, mentálisan egészségesek" - mondta Mendel Moscowitz, a tábor rabbija, hozzátéve, hogy a létesítmény minden zsidó számára nyitva áll, függetlenül attól, hogy ortodox, világi vagy nem vallásos.
Azért találják meg itt a helyüket, mert mindannyian osztozunk abban, hogy zsidók vagyunk, és mindannyian osztozunk a menekültstátuszban, amely mindenkit összehoz
– hangsúlyozta a rabbi.
Köves Slomó, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének főrabbija is azt nyilatkozta, hogy „büszke" Magyarországra, hogy menedéket nyújt az otthonaikból elűzött zsidóknak.
„Reméljük, hogy béke lesz Ukrajnában, Izraelben és a világban. Az emberek élni akarnak. Az emberek békében akarnak élni. Senkit sem érdekel a háború" – mondta.
Legyen tehát szó sporteseményekről, vagy a mindennapok békében eltöltéséről, Magyarország tökéletes választás, ahol békében és biztonságban élhetnek az emberek, karácsonykor is.