Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.12.23.

Ne a tűzoltókkal töltsd a szentestét, hanem a szeretteiddel: ezekre figyelj, hogy ne legyen tragédia karácsonykor!

Az adventi koszorú és a tűzhelyen felejtett étel a két leggyakoribb oka a karácsonyi tüzeknek. Érdemes odafigyelni!

Unalomig elcsépelt, hogy szenteste és karácsonykor nagyon kell vigyázni, nehogy kigyulladjon a lakás, de minden évben az látszik, hogy nem lehet elégszer elmondani. Szenteste átlagosan 150-200 esetben fut be segélyhívás a 112-re. A baj hamar megvan.

adventi koszorú, karácsony, gyertya
Leggyakrabban a gyertyák és koszorúk okozzák a tüzet  Fotó: Kara Gebhardt / Shutterstock

Durvák a statisztikák!

2018. szentestéjén Sebestyén Balázséknál lobbant lángra a karácsonyfa a meggyújtott csillagszóró egy szikrájától. „Kevésen múlt, hogy nem lett nagyobb tűz a lakásban! Érdemes beszerezni egy poroltót otthonra, bármikor kellhet!” – írta akkor Sebestyén Balázs.

2020-ban szenteste 150 segélyhívás érkezett be a katasztrófavédelemhez. Ebből 35 tűzeset, 66 pedig műszaki mentés volt. A legtöbb tüzet gyertyák és adventi koszorúk okozták.

2021-ben december 24-én összesen 167 segélyhívás érkezett a katasztrófavédelemhez, 134 esetben tűzoltói beavatkozásra is szükség volt. 45 esetben tűzhöz riasztották a tűzoltókat, 36 épület gyulladt ki, 89 alkalommal pedig műszaki mentést kellett végezniük.

2022-ben összese 190 segélyhívás futott be a katasztrófavédelemhez, ebből 129 esethez a tűzoltókra is szükség volt. Négy alkalommal adventi koszorú gyulladt fel, négy alkalommal pedig tűzhelyen hagyott ételtől lobbant lángra a konyha.

Ezeket tartsd észben!

Az Országos Katasztrófavédelem minden évben közzéteszi, hogy mire érdemes odafigyelni.

  • A gyertyák és az adventi koszorú közelében ne legyen semmilyen éghető anyag, ami meggyulladhat.
  • Ha kint dekorálunk égősorral, csak kültéri fényfüzért tegyünk ki, mert áramütés és tűz is lehet belőle. Bent a lakásban már használhatunk beltéri és kültéri fényfüzért is.
  • A fényfüzér vezetéke ne kerüljön bútorok lába alá, mert megtörik, kidörzsölődik és zárlat miatt tüzet okozhat.
  • Ha a fényfüzér vezetéke, vagy a hosszabbító eldeformálódott, megtört, megolvadt, ne használjuk, hiszen csak idő kérdése, hogy mikor fog tüzet okozni.
  • Éjszakára húzzuk ki a fényfüzért a konnektorból.
  • A karácsonyfára bármilyen szép is, soha ne tegyünk égő gyertyát, vagy csillagszórót. A november végén kivágott karácsonyfa a fűtött lakásban már annyira kiszáradt, hogy pillanatok alatt képes meggyulladni. Ha a karácsonyfa alján meggyullad egy ág, nem kell hozzá egy perc és már a csúcsdísz is lángolni fog.
  • Az ünnepek között is tűzhelyen és a sütőben párhuzamosan készülnek a finomságok. Sok tűz a konyhában keletkezik, mert megfeledkezünk az ételekről. Hogy biztosan ne felejtsük el a készülő ételt, állítsuk be a telefonunkon az időzítőt.
  • Ha a tűzhelyen felejtettük az olajat és az meggyulladt, ne oltsuk el vízzel, mert az égő olaj ki fog robbanni az edényből és mindent meggyújt maga körül. Tegyük rá a fedőt és kapcsoljuk ki a tűzhelyet.
  • Ha a sütőben gyulladna meg az étel, kapcsoljuk ki a sütőt és várjuk meg, amíg elalszik a tűz. Néhány perc után nyissuk ki a sütőt és edényfogóval vigyük ki a szabadba az odaégett ételt.

 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek