INSIDER

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.12.26.

Áradnak a hazai folyók, egyre több a víz a Balatonban

A Duna már most kilépett a medréből, a Balaton vízszintje is emelkedik.

Az elmúlt napok tavaszias időjárása egyre több gondot okoz: a sok csapadék és a magas nappali hőmérséklet a tavak-folyók vízszintjének emelkedéséhez és így, az árvizek létrejöttéhez vezet szerte az országban.

Árvíz szökőár áradás özönvíz sablon
A Duna mentén 1200 km-en van árvízvédelmi készültség. (Képünk illusztráció) Fotó: Pixabay

December 25-én, hétfőn délelőtt a Balaton vízszintje még a nyári szabályozás szintet, azaz a 120 centimétert is meghaladta. A sok csapadéknak köszönhetően 121 cm lett a víz szintje.

A Duna vízszintje már a hét elején olyan mértékben emelkedett, hogy a szakemberek már akkor számítottak rá, hogy elönti a gemenci ártér jelentős részét. Éppen ezért a területet kezelő Gemenc Zrt. kénytelen volt korlátozásokat bevezetni. Arra kérték a természetjárókat, a kirándulókat, hogy ezekben a napokban az árvízvédelmi feladatok ellátása és a vadállomány védelme érdekében ne látogassák az ártéri túraútvonalakat, területeket, illetve azok környezetét, az árvízvédelmi létesítményeket: töltéseket, vadmentő dombokat. A honlapjukon közzétett információk szerint az állatok bőven találnak megfelelő búvó- és táplálkozó helyet, viszont a vadállomány nyugalmát biztosítani kell.

December 26-án, karácsony másnapján közel 1200 kilométeren van árvízvédelmi készültség az országban, a Duna Budapestnél várhatóan december 28-án tetőzik. Az árvízvédelmi készültség miatt a budai és a pesti alsó rakpartot is lezárták. A fővárosnál még folyamatosan emelkedik a vízszint, a tetőzés jelenleg Komárom közelében tart. A Vág folyó a vártnál több vizet szállít a Dunába az olvadás miatt, ezért a Dunakanyar alatti szakaszokon magasabban tetőzik és lassabban apad majd a folyó.

Az elmúlt napokban Európa jelentős részén, így hazánkban is ciklonok és frontjaik okoztak változékony időjárást. Az ünnepek alatt is folytatódott a változékony, csapadékos és szeles időjárás, több hullámban hullott további 15-60 milliméternyi, néhány osztrák vízgyűjtő területen 60-80 milliméter közötti csapadék, miközben jelentős enyhülés kezdődött.

A pesti és a budai alsó rakpartot is lezárták. Fotó: MTI

A csapadékos időjárás hatására a Dunán és mellékfolyóin árhullámok vonulnak le. Esztergom, Baja, Mosonmagyaróvár, Körmend, Sárvár és Nógrádszakál csupán néhány azok közül a települések közül, melyeket érint a Duna kifejezetten magas, határérték-közeli vízállása. Győrben már annyival meghaladta, hogy több autót kellett kimenteni a vízből.

A Tiszán folytatódik az árhullám levonulása, a tetőzés már elhagyta a folyó hazai szakaszát. Jelenleg még első fok feletti vízállásokat mérnek Kiskörénél és Szolnoknál. A Tisza több mellékfolyóján is a lehullott csapadék és a hóolvadás hatására vízszint-emelkedések indultak meg. Ezért a következő napokban újra árvédelmi fokozatot megközelítő vagy azt meghaladó vízállás fordulhat elő a Krasznán, a Túron, a Bodrogon, illetve a Zagyva-Tarna és a Körösök vízrendszerén – hívta fel a figyelmet az Országos Vízügyi Főigazgatóság.

Németország hasonló helyzetben van

Az Észak-Európán végig söprő vihar miatt fennakadások voltak a vasúti közlekedésben Németországban, az Északi-tenger partján pedig áradásveszélyre figyelmeztettek a hatóságok.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek