tóth gabi
A 2024. január elsején induló rendszert a MOHU üzemelteti majd, akik most újabb részleteket árultak el a betétdíjakkal kapcsolatban. Kiderült, hogy kaphatjuk vissza a pénzünket a visszaváltást követően!
A kötelező visszaváltási rendszer célja, hogy a műanyag, az üveg palackok és a fém italos dobozok 90%-a újra legyen hasznosítva 3 éven belül, ami egy EU-s elvárás. Ennek érdekében jövő januártól betétdíjas lesz szinte az összes ilyen anyagokból készült csomagolás a tejtermékeket kivéve. Most az is kiderült, hogyan kaphatjuk majd vissza a betétdíjként kifizetett pénzünket.
A kötelező visszaváltási rendszer (nemzetközi megnevezéssel DRS, azaz Deposit Refund System) lényege, hogy minden üveg, fém és műanyag palackos, egyutas italtermék értékesítésekor palackonként, egységesen 50 Ft visszaváltási díjat fizet a vásárló, amit visszakap, miután visszaváltotta a palackot. Az ún. többutas, azaz újratölthető palackok esetében a visszaváltási díj mértékét a palackozó határozza meg, és tünteti fel az értékét a logóban (a példalogón 70 Ft szerepel). Ez a módszer az egyik leghatékonyabb környezetvédelmi szempontból, hiszen motiválja az embereket arra, hogy visszavigyék a palackokat, így annak anyaga újrafeldolgozható lesz-írja a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.
A jövő januárban életbelépő szabályozás szerint a visszaváltást kötelezően gépi úton (RVM, visszaváltó automata) kell biztosítani a 400 négyzetméternél nagyobb boltokban. Mivel a rendszerhez önkéntes alapon a kisebb eladótérrel rendelkező üzletek is csatlakozhatnak, a partnerek fokozatos csatlakozásával tervek szerint 4-5000 boltban lesznek visszaváltó automaták. Az üzletek kézi visszaváltó pontként is csatlakozhatnak a rendszerhez, ha a visszaváltást kézi úton, mobil alkalmazás segítségével kívánják biztosítani. A leszerződött és a fogyasztók számára elérhető visszaváltó pontokat hamarosan a MOHU weboldalán és a REpont applikációban teszik majd közzé.
2024. január 1-től azon palackokat lehet visszaváltani, amelyek 2024. január 1. után kerültek forgalomba és rendelkeznek a visszaváltási logóval és a korábbi csomagoláson találhatóhoz képest új vonalkóddal. Az alábbi jelöléseket kell majd keresni a 0,1-3l közötti kiszerelésű ásványvizes, üdítős, sörös, boros és szeszesital csomagolásokon, legyenek azok műanyag vagy üveg palackok vagy fém dobozok:
A jogszabály által biztosított átmeneti időszakban, 2024. június 30-ig lehet forgalomba hozni még az új jelölés nélkül palackokat, ez után már csak a visszaváltási díjas jelöléssel ellátott palackok hozhatóak forgalomba, de a még jelölés és visszaváltási díj nélkül forgalomba hozott, italcsomagolások továbbra is a boltok polcain maradhatnak, viszont ezek nem lesznek visszaválthatóak a REpontokon!
A visszaváltási folyamat során választhatunk, hogy a visszaváltási díjat milyen formában kérjük e-közül a három közül:
Mivel az automaták a visszaváltandó PET palackok, üvegek és fém dobozok formáját és súlyát figyelik majd, ezért arról mindenkinek le kell majd szoknia, hogy reflexből összenyomja a sörösdobözt vagy az ásványvizes palackot. Ahhoz is hozzá kell majd szokni, hogy a dobozokban, palackokban nem maradhat majd semennyi folyadék, mivel emiatt más lesz a súlyuk a rendszerbe táplálthoz képeszt, így nem fogja visszavenni az automata. Vagyis csak sérülésmentes és teljesen üres csomagolásokat lehet majd pénzre váltani.
Íme 5 kérdés és 5 válasz a hamarosan életbe lépő rendszerrel kapcsolatban: