tóth gabi
Egy különleges, restaurálásra váró asztalon dolgozik Rostás Árpád. Megbízója, egy ügyvéd azt állította: híres költőnk, Ady Endre íróasztala az, amin számos szép vers született. Ady három íróasztala ismert, múzeumban van, egy azonban eltűnt utolsó, Csinszkával közös otthonukból.
Rostás Árpádot, aki dolgozott többek közt a magyar Parlament berendezésén és készített bölcsőt Vilmos hercegnek, most ismét különleges feladattal bízták meg. Fel fogja újítani Ady Endre írónasztalát, amin megannyi híres költemény született. Legalábbis ezt állítja megbízója, egy ügyvéd, akit a titoktartási kötelezettsége miatt nem nevezhet meg. Megbízója szerint senki nem merte elvállalni ezt a nagy feladatot, mert az asztal nagyon rossz állapotban van, szúette és korhadt, de a világhírű mesterember szereti a kihívásokat. Tudja, hogy egyedülálló módszerével újjá fogja varázsolni azt - akár a híres költőé volt, akár másé egykoron.
Engem ajánlottak a megbízómnak, mert az egyetlen ember vagyok, aki úgy meg tudja csinálni az asztalt, hogy a végeredmény olyan lesz, mint az eredeti. Egy UFÓ-nak tartanak, mert a tudásom régi ősi technikákon alapul, amiről azt gondolják , hogy csak azért tudom, mert a földönkívüliek hoztak magukkal
-mosolyog büszkén a mester. Az íróasztal nagyon korhadt, a munkát pedig tovább nehezíti az is, hogy az asztalt korábban lekenték szurok tartalmú fekete festékkel. Ezt először le kellett tisztítani a felületéről. A következő fázis a szú és más farágó bogarak eltávolítása lesz, amihez egy különleges, általa készített, egyedi kencét alkalmaz majd. A restauráláshoz az utolsó darabjáig szét kell szedni a bútort, majd újból összerakni. Nagyon fontos feladat, hogy az eredeti anyagból a lehető legtöbbet megmentse, és csak nagyon keveset kelljen pótolni.
Azért elárulok néhány trükköt az egyedi módszeremről. A tisztításhoz nagyon fontos kellék az esővíz, a különféle gyógynövények, levelek, például az akácfa és a diófa levele, mert az utóbbi a legjobb gombaölő
- avatja be az olvasót féltve őrzött titkaiba a mester.
Először sós vízbe áztatom az anyagot. A vízbe megy még ecet, trágyalé és nagyon fontos összetevő a reggeli pisi. Az így elkészült alaplébe kerül még kutyafű és papsajt. Ezeket az összetevőket használták az ókori Egyiptomban a múmiák koporsóinak konzerválására is. Én ezekhez az ősi módszerekhez nyúltam vissza
- ismerteti a mester a meghökkentő receptet. Egyedülálló a világon, ahogy Rostás Árpád bánik a fával. Az elkorhadt részeket kiszedi, majd műgyantát és új fát tesz a helyére, de a felszíne az eredeti marad. Belülről pótolja a fát, ehhez a művelethez kizárólag régi anyagokat használ. Ady asztala fenyőfából készült. Árpád úgy véli, hogy a teljes restaurálás körülbelül egy évet fog igénybe venni.
Ady Endre hagyatékában három íróasztal maradt meg. Az egyik, amit a nagyváradi szerkesztőségben használt, ezt Nagyváradon őrzik. A Debreczen című újságnál is volt egy asztala, ami most a hajdani Veres Pálné utcai lakásban kialakított Ady Endre Emlékmúzeumban van kiállítva. A harmadik a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményében van, ez a testvérénél, Ady Lajoséknál a Lövőház utcai lakásban a költő számára kialakított kis szobában állt egykor. Az az íróasztal azonban, ami utolsó, Csinszkával közös otthonukban állt, amiről Bölöni György azt írta, hogy "az ablak előtt sarokra állított íróasztal" volt, az sajnos mindeddig nem került elő. Lehetséges volna, hogy ez a darab került most restaurálásra Rostás Árpádhoz?