kulcsár edina
Az október végére és november első napjaira eső ünnepeket sokan összekeverik egymással. Melyik nap mit ünneplünk pontosan? Mi köze a tökfaragásnak a mindenszentekhez?
Hamarosan itt az őszirózsás forradalom évfordulója, de most van halloween, mindenszentek és a halottak napja is. Sokan összekeverik ezeket az ünnepeket egymással, így most segítünk rendbe tenni, hogy melyik napon mit ünneplünk, mire is emlékezünk és mik a szokások ilyenkor.
Október 31-én van a reformáció emléknapja, amit világszerte ünnepelnek. Ilyenkor arra emlékezünk, hogy 1517-ben ezen a napon függesztette ki Luther Márton a híres 95 pontját. Azóta ezt a napot tartják számon a protestáns reformáció kezdetének. Ezen a napon van az őszirózsás forradalom emléknapja is, amikor arról emlékezünk meg, hogy az I. Világháború elhúzódása miatt elégedetlen katonák, munkások és más civilek 1918-ban utcai tüntetéseken vettek részt, melynek következményeképpen Magyarország kivált az Osztrák–magyar Monarchiából és az államformája népköztársaság lett. A forradalom a nevét egyébként a lázadó katonák sapkáján lévő őszirózsáról kapta.
Halloween éjszakája (All Hallows Eve vagyis mindenszentek) is ezen a napon van. Ez egy angolszász eredetű szokás, ami valaha a pogány kelta boszorkányok, szellemek és kísértetek ünnepe volt. Ez mosódott össze idővel a rómaiak gyümölcsök és kertek istennőjének, valamint a holtak tiszteletének ünnepével. Ezen a napon kiűzték a szellemeket a házakból, méghozzá töklámpásokkal, amik cukorrépából készültek. A lámpás másik funkciója az volt, hogy segítsen a halott rokonok szellemének abban, hogy hazataláljanak a sötétben. Erre emlékezve faragnak sokan töklámpást ilyenkor és öltöznek be valamilyen jelmezbe.
November elsején tartjuk Magyarországon a mindenszentek vagy mindszentek napját. Ilyenkor a katolikus és ortodox keresztény egyházak azon szentjeit ünnepeljük, akikről nem emlékezik meg név szerint a kalendárium. Ezen a napon Európában, így Magyarországon is az a szokás, hogy az emberek meglátogatják halott rokonaik sírját, rendbe teszik és gyertyát, mécsest gyújtanak az emlékükre.
Ezen a napon szintén szokás gyertyát és mécsest gyújtani az elhunyt szeretteik emlékére, méghozzá annyit, ahány elhunyt családtagunk van. A mindszentekkel való másik hasonlóság, hogy ez az ünnep is a katolikus egyházhoz kötődik -ekkor tartják a szenvedő egyház ünnepét- de a halottak napját más felekezetek és a népi hagyomány is ünnepli már nagyon régóta. Az első ilyen ünnepet több, mint 1000 éve tartották.