tóth gabi
Az egyik magyar tábornok kifejezetten sok bosszúságot okozott az osztrák haderők vezetőjének: Haynau véres megtorlása követte a megadást.
Az 1848–49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján 1849. október 6-án 13 honvéd főtisztet végeztek ki Aradon. Mártírhalálukkal egy napon végezték ki Magyarország első miniszterelnökét is Budapesten. Országszerte megemlékeznek a mártírhalált halt hősökről.
A magyar honvédsereg a Világos közelében levő szőlősi mezőn tette le a fegyvert az orosz csapatok előtt. Miután két nagyhatalom fegyveres erőivel kellett szembenézni, a magyarok már nem tudtak tovább harcolni. Az osztrákok büszkeségét sértette, hogy nem elöttük tettük le a fegyvert. A megadás után ezért a a tábornokokat nem az őket megillető lőpor és golyó általi halálra, hanem kötél általi halálra ítélték.
Az ítéletek kimondása, a kivégzések módja és sorrendje mind előre kigondolt volt. Mivel a legtöbb bosszúságot Damjanich János okozta a császáriaknak, ezért őt illette volna az utolsó hely, de Julius von Haynau személyes bosszúja ezt is felülírta: Gróf Vécsey Károlyt végezték ki utoljára.
Lőpor és golyó általi halállal halt:
12 katona állt fel velük szemben töltött fegyverrel, parancsnokuk kardjával intett és a lövések eldördültek. Kiss Ernő kivételével mindhárman élettelenül buktak a földre. Kiss Ernőt csak a vállán érte a lövés, ezért három katona közvetlenül elé állt, és mindhárman újra tüzeltek.
Kötél általi halállal halt:
Vécsey Károly büntetését azzal súlyosbították, hogy végig kellett néznie társai kivégzését, mert őt akasztották fel utolsónak. Ebben szerepe volt, hogy egyedül ő volt császári és királyi kamarás és az 1849. januárjában, a verbászi tiszti gyűlésen tanúsított magatartása is. A vértanú tábornokok sorban elbúcsúztak egymástól, Vécseynek már nem volt kitől búcsút vennie, ezért Damjanich holttestéhez lépett és megcsókolta Damjanich kezét.
A 13 aradi vértanú, valamint Batthyány Lajos miniszterelnök halálának napja a forradalom és szabadságharc vérbe fojtásának szimbóluma lett. Bár az Aradon kivégzett honvédtisztek száma tizenhat, a nemzeti emlékezet mégis elsősorban az ezen a napon kivégzett tizenhárom tisztet tartja számon – olvasható a kormány.hu oldalon.
A megtorlást követő évtizedben titkos megemlékezéseket tartottak az október 6-ai évfordulón. Az 1867-es kiegyezést követően a tiszteletadás formális keretek közé kerülhetett, bár a törékeny osztrák–magyar együttműködés miatt óvatosan kezelték. Az I. világháború után tovább nőtt az emléknap jelentősége. A kommunista időszakban sem tiltották be, nem volt állami ünnep, de az iskolákban és az újságokban megemlékeztek a vértanúkról.
A rendszerváltozás után a kormány 2001. novemberében nemzeti gyásznappá nyilvánította október 6-át.
A hagyományok szerint reggel 8 órakor a Kossuth téren ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték Magyarország nemzeti lobogóját.
Délelőtt 10 órakor az egykori miniszterelnök vesztőhelyének színhelyén Zsigmond Barna Pál, európai uniós ügyekért felelős miniszterhelyettes mondott beszédet. A Batthyány-örökmécsesnél gyertyagyújtással, a Fiumei úti Sírkert Nemzeti Emlékhelyen lévő Batthyány-mauzóleumnál pedig koszorúzással emlékeznek a szabadságharc mártírjaira.
Október 6-án megemlékezés, delegáció, labdarúgó-mérkőzés és bomba hatástalanítása miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz Budapest több kerületében. Mutatjuk a részleteket:
Megemlékezés miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz Budapest V. kerületében.