INSIDER

Szerző WM

Létrehozva: 2023.10.06.

Új hidak, új metrók vagy új autópályák, pedagógusbér-emelés - mire elég Brüsszel 3 milliárd eurós tartozása?

3 milliárd euróval, vagyis 1200 milliárd forinttal lóg nekünk Brüsszel. Kiszámoltuk, hogy mi mindenre lenne elég ez a felfoghatatlannak tűnő összeg.

Orbán Viktor múlt pénteken a Kossuth rádióban beszélt az uniós pénzekről. Ennek kapcsán kifejtette, hogy Brüsszel tartozik Magyarországnak hárommilliárd euróval, közel 1200 milliárd forinttal, és közben megy az időhúzás.

brüsszel
Mi teljesítjük a kötelezettségeinket, Brüsszel viszont nem fizeti ki a nekünk járó pénzt. Fotó: JAKUB PORZYCKI

Az egész vita abszurd, Magyarország minden vállalást teljesített, de Brüsszel nem akarja ideadni a pénzt, és kínban fogant, időnyerési célból föltett kifogásokkal él

– fejtette ki a magyar kormányfő, aki úgy látja, a brüsszeli bürokraták az október közepi lengyel választások eredményére várnak, amely után felgyorsulhatnak az események. Orbán Viktor kiemelte: abban reménykednek Brüsszelben, hogy ha baloldali kormány jön, akkor Magyarország majd egyedül marad, és "könnyebben elbánnak velünk". De ha marad a konzervatív kormány Lengyelországban, akkor a két ország egymást mindig meg fogja védeni, és akkor viszont Brüsszelnek kell engednie.

1200 milliárd forint (3 milliárd euró) rengeteg dologra elég lenne

A Ripost egy kicsit számolgatni kezdett, hogy mennyi mindenre is lenne elég az első hallásra felfoghatatlannak tűnő 1200 milliárd forint. Ennek kapcsán arra jutottunk, hogy a hárommilliárd euróból építhetnénk:

  • 40 új Duna-hidat (A kivitelezés tervezett összege a komáromi Duna-híd esetében 29 milliárd forint)
  • vagy 4 autópályát ( Egy kilométer autópálya megépítése ma kb. 3 milliárd forintba kerül. Egy 100 km-es autópálya 300 milliárdba kerülhetne.)
  • vagy 2 új metróvonalat Budapesten (A 2020-as számítások szerint 500 milliárd forint körül lenne a budapesti 5-ös metró megépítése.) 

Elég lenne ez a pénz két új Duna-hídra, egy új autópályára és két új metróvonalra. De elég lenne a pedagógusbérek megduplázására is (éppen 1200 milliárd forinttal számol a kormány 2025-ig), vagy akár a következő 17 évben mindannyiszor megrendezhetnénk belőle az atlétikai vb-t (70 milliárd forintba került a hivatalos számok szerint).

800 ezer forint is lehet a pedagógusok átlagbére

Minden idők legnagyobb pedagógusbér-emelését tervezzük

– jelentette be korábban a Belügyminisztérium. Jelezték, hogy a kormány a mostani háborús idők ellenére is a rendszerváltás óta a legnagyobb mértékű pedagógusbér-emelést tervezi, A tárca szerint a béremelést eddig is csak az késleltette, hogy Brüsszel húzza az időt, és nem fizeti ki a Magyarországnak járó uniós forrásokat.

„Amikor megérkeznek a hazánkat megillető uniós források, soha nem látott mértékű pedagógusbér-emelés valósul meg. Az új pedagógus-életpálya törvényjavaslat nagyobb szakmai és anyagi megbecsülést garantál a pedagógusoknak, megteremti a pályakezdők és a hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó tanárok kiemelt béremelésének feltételeit”

– tudatták. A minisztérium emlékeztetett arra, hogy a kormány ez év januárjától tízszázalékos pedagógusbér-emelést előlegezett meg. Felhívták a figyelmet, hogy amikor megérkeznek az uniós források, a kormány tervei szerint az első ütemben 561 ezer forint, jövőre 681 ezer forint, 2025 januárjában pedig nyolcszázezer forint lehet a pedagógusok átlagbére. Mindez körülbelül 1200 milliárdjába kerülne a költségvetésnek.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek