tóth gabi
Testvére mentette meg a halálos beteg Emma életét, tökéletes donornak bizonyult Miron.
Miklós Emma és családja élete örökre megváltozott, amikor 2020-ban a leukémia egy nagyon ritka fajtáját diagnosztizálták a kislánynál. Kezelés nélkül másfél éve maradt az akkor 4 éves kislánynak, de az ebben a betegségben szenvedők túlélési aránya csontvelő-átültetéssel is csupán 50 százalék. Emma kisöccse azonban kivételes donornak bizonyult, így sikerült megmentenie az életét.
Miklós Emma szinte újjászületett és azóta ujjongva él át minden pillanatot. Két éve márciusban ugyanis kiderült, hogy a leukémia egyik legritkább és legagresszívebb fajtájában, az úgynevezett (JMML) szenved. Ez a leukémiás esetek mindössze 1 százalékát teszi ki, és kizárólag gyerekeknél alakul ki. Ez a betegség gyakran a máj és lép megnagyobbodását is okozza, emiatt a betegekre a sápadtságon túl például haspuffadás is gyakran jellemző. Emmánál is utóbbit vette észre az apukája, akinek fejében megszólalt a vészcsengő, hogy valami nagyobb gond okozhatja azt, hogy nem képes meggyógyulni egy egyszerű náthából sem.
Nem sokkal később a vérvizsgálat és csontvelő-biopszia után megkapták a letaglózó diagnózist, és szembesültek vele, hogy az egyetlen reményük, ha minél előbb találnak egy csontvelődonort. A JMML-nél ugyanis nem hatásos a kemoterápia, csakis a csontvelő-átültetés. Szerencséjükre kiderült, hogy legkisebb gyerekük, a 3 éves Miron tökéletes donor, mivel genetikai állománya szinte teljesen megegyezik Emmáéval.
Elkezdték napokban számolni az életet, ugyanis a csontvelő transzplantációt követő 28 napban dől el, hogy a kapott őssejtek megtapadnak-e. A 9. nap után már fellélegezhettek, ugyanis nagyon szépen emelkedett a kislány fehérvérsejt száma, 40 nap után pedig Emma hazatérhetett.
Kezdetben teljesen el kellett különíteni, sterillé kellett varázsolni a szobáját, ami új festést, új bútorokat jelentett, függönyök és szőnyegek nélkül. Új edényekben kellett főzni számára, mert a karcok is veszélyt jelenthettek, és mindent legalább 70 fok felé kellett melegíteni. Lassan pedig elérkezett a következő mérföldkő, a 100. nap, és a vizsgálatok kimutatták, hogy eltűntek a daganatos sejtek.
Ahogy javult az állapota, fokozatosan csökkentették a gyógyszereit is, és egyre ritkábban kellett járniuk kontrollra. Nagy öröm volt az is, amikor megjelentek az első új hajszálak Emma fején, és nagy meglepetésre a korábbi szőke tincsek helyett barna lett, mint testvére, Miron. Április végén boldogan ünnepelték Emma 5. születésnapját, majd júniusban, a 365. napon az újjászületése napját. Két hónap múlva pedig, augusztus 30-án a kontrollon az orvosok már azt mondták, kijöttek a gödörből, és ugyan daganatos betegségek esetén csak 5 év után nyilváníthatnak valakit gyógyulttá, a szakemberek szerint immáron maguk mögött hagyták a "szörnyet".